Poznań pomaga rodzinom, które przyjechały w ubiegłym roku z Mariupola

Poznań wspiera rodziny, które w ubiegłym roku przyjechały do stolicy Wielkopolski z ukraińskiego Mariupola. Tym, którzy nadal potrzebują pomocy lokalowej, miasto zaproponowało mieszkania.

Osiem rodzin polskiego pochodzenia, posiadających Kartę Polaka, przyjechało do Poznania z Mariupola w lipcu ubiegłego roku. Miasto od początku wyjaśniło, że program wsparcia dla nich będzie trwał maksymalnie przez rok, a specjalne wsparcie finansowe, po pierwszych trzech miesiącach pobytu będzie stopniowo maleć tak, by rodziny mogły jak najszybciej się usamodzielnić.

Po przyjeździe z Ukrainy, każda rodzina zamieszkała w lokalach specjalnie wybranych dla nich przez miasto. Po odświeżeniu, odmalowaniu i dokładnym wysprzątaniu ich przez wolontariuszy jeszcze przed przybyciem gości, mieszkania zostały doposażone w meble, kompletne zestawy pościelowe, sprzęt AGD, zestaw garnków i przybory kuchenne, a także środki czystości, które stały się własnością Ukraińców.

Każda rodzina otrzymała także wsparcie opiekunów z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy pomagają odnaleźć się w nowej rzeczywistości, czy załatwić formalności w urzędach.

Od lipca 2016 roku do marca 2017 roku, na zasiłki i świadczenia dla rodzin z Mariupola, z miejskiego budżetu przeznaczono ponad 270 tysięcy złotych. Oprócz tego, przybysze otrzymali także bony od partnerów (sklepów) na łączną kwotę 54 300 złotych. Dzięki pomocy MOPRu, dorośli znaleźli pracę, a dzieci mogą uczęszczać do poznańskich szkół i przedszkoli.

Dwie z ośmiu przybyłych do stolicy Wielkopolski rodzin nie oczekują już od miasta pomocy w zakresie mieszkaniowej, ponieważ ich sytuacja lokalowa jest stabilna. Pozostałym dalej trzeba pomagać.

„W perspektywie kończących się rocznych umów najmu i braku oznak usamodzielnienia rodzin podjęte zostały kroki zmierzające do indywidualnego wypracowania z każdą z nich nowych rozwiązań lokalowych. Brane były pod uwagę ich potrzeby, oczekiwania oraz możliwości finansowe”

Agnieszka Awzan – Spychalska, kierownik Oddziału Organizacji i Wspierania Inicjatyw Społecznych Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania

Miasto zaproponowało rodzinom mieszkania. Największe, o powierzchni 105 metrów kwadratowych, zaoferowano rodzinie wielopokoleniowej (dziadkowie, rodzice, dzieci). Trzy rodziny będą mogły skorzystać z lokali o powierzchni ok. 50 metrów kwadratowych, a jedna rodzina, po przeprowadzeniu analizy merytorycznej, została ujęta na liście mieszkaniowej na 2017 rok.