Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom dla dzieci z powiatu poznańskiego

Ponad 1000 dzieci z powiatu poznańskiego może skorzystać z akcji bezpłatnych szczepień przeciw zakażeniom pneumokokowym. Program skierowany jest do maluchów urodzonych w latach 2009-2015.

Zakażenie pneumokokami jest bardzo niebezpieczne. Bakterie zagrażają życiu i zdrowiu zwłaszcza małych dzieci, wywołując takie choroby jak m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsa czy zapalenie płuc. Inwazyjna choroba pneumokokowa może wywołać zapalenie stawów, otrzewnej, wsierdzia, a także doprowadzić do niewydolności wielonarządowej. Skutków może być jednak o wiele więcej.

Najbardziej narażone na atak bakterii są organizmy słabe, z niewykształconym jeszcze dostatecznym układem odpornościowym. Szczególnie często zaatakowane są dzieci w wieku 2-5 lat, przebywające na co dzień w większych skupiskach, takich jak żłobek czy przedszkole.

Od tego roku, szczepienia przeciw pneumokokom wpisane są jako obowiązkowe, w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Nie obejmują one jednak maluchów, które urodziły się przed 31 grudnia 2016 roku, dlatego powiat poznański postanowił uruchomić dla nich własny program bezpłatnych szczepień.

Z akcji mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2009-2015, ukończyły 2. rok życia i są zameldowane na terenie gmin powiatu poznańskiego. Program potrwa do końca grudnia tego roku lub do wyczerpania zapasów i zostanie nim objętych ok. 1200 maluchów.

Szczepienia odbywać się będą w kilkunastu placówkach na terenie powiatu, a o uczestnictwie decyduje kolejność zgłoszeń. Szczegółowe informacje nt. akcji można uzyskać pod numerem telefonu (61) 847 04 54 lub osobiście w siedzibie EDICTUM przy ul. Mickiewicza 31, I piętro, pok. 120.

Lekarze zachęcają do skorzystania z bezpłatnych szczepień szczególnie tych, dla których dodatkowy wydatek jest problemem. Jedna dawka kosztuje ok. 300 złotych, dlatego akcja powiatu poznańskiego z pewnością pomoże wielu rodzinom.