Trwają zapisy na bezpłatne szczepienia przeciw HPV

Młodzież powiatu poznańskiego urodzona w 2009 roku ma możliwość skorzystania z bezpłatnego programu szczepień przeciwko HPV. Program, finansowany przez samorząd powiatu. W tej edycji zdecydowano się na użycie zaawansowanej szczepionki GARDASIL 9, która zapewnia odporność na wiele typów wirusa.

 

Powiat poznański, który prowadzi program od 15 lat, zdobył za niego liczne nagrody. W dotychczasowych edycjach z możliwości działań profilaktycznych skorzystało 11 tysięcy młodych mieszkańców powiatu.

Program skierowany jest przede wszystkim do dziewcząt, ale jeśli dostępne będą wolne miejsca, chłopcy również będą mogli z niego skorzystać. Organizacją programu po raz kolejny zajmuje się przychodnia Edictum Plus.

“Powinniśmy korzystać ze wszystkich dostępnych i odpowiednio przebadanych szczepionek, które są zalecane i dopuszczone do obrotu” – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. “Zapewniamy naszej młodzieży najnowocześniejsze i najbardziej skuteczne preparaty. Do tej pory na program wydaliśmy z budżetu powiatu 5,5 mln złotych” – dodaje.

Szczepienia będą dostępne dla osób zameldowanych w gminach powiatu poznańskiego, pod warunkiem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych. Zapisy odbywają się telefonicznie pod numerami: 573 149 181 oraz 789 901 542, poprzez e-mail na adres powiathpvzapisy@gmail.com, lub osobiście w przychodni Edictum Plus. Kolejność zgłoszeń decyduje o udziale w programie.

Dodatkowo, na terenie 17 gmin powiatu poznańskiego, zostaną zorganizowane spotkania edukacyjne na temat profilaktyki nowotworów szyjki macicy i innych chorób wywoływanych przez wirusa HPV. W przypadku wolnych miejsc, będzie możliwość zapisania dziecka na szczepienie także podczas tych spotkań.

Co ważne, młodzież, która rozpoczęła szczepienia w ubiegłym roku, nie musi ponownie rejestrować się na kolejną dawkę – wystarczy przyjść do przychodni Edictum we wtorki od 16:00 do 18:00 lub w czwartki od 15.00 do 17.00, aby otrzymać dawkę uzupełniającą.

Zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki, druga dawka powinna być podana pomiędzy 5 a 13 miesiącem po pierwszej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących szczepień uzupełniających, należy skontaktować się z koordynatorem programu pod numerem telefonu: 573 149 181, 789 901 542. Szczegółowy harmonogram spotkań edukacyjnych oraz szczepień zostanie opublikowany w najbliższym czasie.

Powiat poznański kontynuuje swoje zaangażowanie w zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa swoim młodym mieszkańcom. Program szczepień przeciwko HPV to kolejny krok na drodze do promowania zdrowia publicznego i ochrony młodzieży przed poważnymi chorobami.