Poznań szczepi nastolatków przeciw HPV

Poznań zachęca do udziału w programie bezpłatnych szczepień przeciw zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który prowadzić może m.in. do nowotworów macicy, narządów płciowych, głowy i szyi.

Trwająca edycja programu skierowana jest do dziewcząt oraz chłopców z roczników 2003-2005. Program realizowany jest od 2008 roku i początkowo, mogły z niego skorzystać jedynie nastolatki. Od dwóch lat, włączono do niego także nastoletnich chłopców.

Osoby z roczników 2001 i 2002 mogą skorzystać z akcji, jeśli udokumentują, że we wcześniejszych edycjach nie mogły zostać zaszczepione ze względów zdrowotnych, a w ich rodzinie występuje choroba nowotworowa.

Jak zauważają organizatorzy akcji, codziennie w Polsce, na raka szyjki macicy powiązanego z wirusem HPV umiera około pięć kobiet.

“Z uwagi na konieczność zachowania schematu szczepień, czyli odstępów czasowych między szczepieniem, zachęcamy rodziców młodzieży kwalifikującej się do szczepień, aby pierwszą dawkę podano jeszcze do 29 maja”

Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta

Zainteresowani powinni zgłaszać się osobiście lub telefonicznie do przychodni Edictum, z siedzibą przy ul. Mickiewicza 31 w Poznaniu, tel. 61 8470454.