Poznań przejął grunty na trasie Maltanki. MPK nie musi już płacić Parafii za ich użytkowanie

W piątek, Miasto podpisało umowy notarialne, które kończą wieloletni spór o tereny, przez które przebiega trasa Kolejki Parowej Maltanka. Dzięki temu, poznańskie MPK nie będzie już musiało płacić za dzierżawę terenu Parafii pw. św. Jana Jerozolimskiego za Murami.

Znaczna część trasy Maltanki przebiega przez tereny należące do tej pory do Parafii. Od wielu lat trwał spór pomiędzy Miastem a parafią co do dzierżawy gruntu.

W grudniu 2015 roku, władzom Poznania udało się wynegocjować pierwszą z umów, na podstawie której 5600 metrów kwadratowych gruntów wokół Jeziora Maltańskiego trafiło do Miasta.

Kolejne rozmowy miały uregulować kwestie prawne zarówno gruntów kościelnych dzierżawionych przez Miasto, jak i gruntów miejskich, z których korzysta Parafia. Po długich negocjacjach, udało się uregulować zapisy w księgach wieczystych i dokonać podziału działek.

W piątek, 20 października, strony podpisały ostatnie umowy, które kończą sprawę terenów na trasie Maltanki. Dzięki przejęciu, MPK Poznań nie musi już płacić Parafii za użytkowanie tych działek. Rocznie, z kolejki parowej korzysta około 150 tysięcy osób.

Władze miasta zapowiadają kolejne umowy z Kościołem w podobnych kwestiach, które mają zostać podpisane jeszcze do końca 2017 roku.