Dlaczego tworzenie portali internetowych warto powierzyć specjalistom?

Portal internetowy to wielotematyczny serwis, który zapewnia jego użytkownikom możliwość korzystania z wielu funkcjonalności. Tego typu strona www składa się z ogromnej liczby podstron, które pełnią funkcję informacyjną, rozrywkową oraz społecznościową. Specyficznym rodzajem portalu jest vortal – czyli rozbudowany serwis skupiony wokół jednej tematyki – zwykle związanej z branżą, w której działa obsługująca go firma.

Projektowanie portali internetowych wymaga strategii

Portal internetowy jest z założenia kierowany do szerokiej społeczności internautów. Dlatego powinien w pierwszej kolejności trafiać w ich potrzeby – a dopiero wtórnie przynosić korzyść firmie. W związku z tym ważne jest wcześniejsze przeprowadzenie analizy konkurencji oraz badania rynku. Dzięki temu można się dowiedzieć, jakich rozwiązań obecnie brakuje w Internecie, a następnie spróbować prawidłowo na nie odpowiedzieć. Tego typu analizy poprzedzające etap projektowania stron zapewnia między innymi agencja interaktywna Wezom z Wrocławia.

Tworzenie portali www może obejmować między innymi następujące możliwości:

  1. Publikacje artykułów przez administratora,
  2. Prowadzenie własnych blogów przez użytkowników,
  3. Założenie dyskusyjnego forum internetowego,
  4. Umieszczanie materiałów audiowizualnych oraz infografik,
  5. Realizowanie kampanii content marketingowych,
  6. Zakładanie adresów na serwerze pocztowym,
  7. Korzystanie z aplikacji do rozrywki i edukacji,
  8. Zintegrowanie portalu ze sklepem internetowym,
  9. Wdrożenie modułu dodawania komentarzy pod artykułami oraz udostępniania treści w mediach społecznościowych.
  10. Zapisywanie się do newslettera.

CMS i wtyczki marketingowe – bez tego ani rusz

Aby tworzenie portali internetowych miało jakikolwiek sens, firma podejmująca się takiego zadania powinna zapewnić Klientowi dostęp do prostego w obsłudze systemu zarządzania treścią. Dzięki temu zdoła on samodzielnie rozbudowywać zawartość serwisu – dodawać nowe treści, wprowadzać zmiany designu czy uzupełniać portal o nowe moduły. Bardzo przydatne są również wtyczki marketingowe, które pozwalają monitorować akcje podejmowane przez użytkowników serwisu.

Unikalny design a może gotowy szablon?

Firmy korzystające z usług agencji realizujących projektowanie portali internetowych stoją przed dylematem, czy skorzystać z gotowego szablonu, albo może postawić na unikalny projekt. Warto mieć świadomość, że niepowtarzalny design portalu ułatwia kreowanie silnej marki, która wyróżni się pośród konkurencji. W takim przypadku znacznie łatwiejszym zadaniem jest poza tym dostosowanie wyglądu strony do systemu identyfikacji wizualnej.

Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że jeśli powierzymy wykonanie unikalnego szablonu amatorom, wtedy portal nie spełni norm pod kątem bezpieczeństwa. Programiści agencji interaktywnej Wezom z Wrocławia uczulają nas, aby zwracać czujną uwagę na obecność certyfikatu szyfrowania danych SSL. Tylko wtedy zyskamy pewność, że portal będzie odpowiednio zabezpieczony przed atakami hakerów.

//