Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej wyrusza na prestiżowe zawody

Studenci Politechniki Poznańskiej po raz kolejny będą reprezentować Poznań na arenie międzynarodowej w ramach zawodów SAE Aero Deisgn. Swój autorski model bezzałogowego samolotu zaprezentują w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego, wystartują w zawodach już po raz 11. Organizatorem prestiżowego konkursu jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu SAE. W tym roku, drużyna z Politechniki Poznańskiej wystartuje w najbardziej prestiżowej konkurencji – Regular, w której rywalizuje najwięcej drużyn.

Zadaniem uczestników było stworzenie autorskiego bezzałogowego statku powietrznego, którego zadaniem jest przewiezienie jak największej liczby pasażerów i ich bagażu, czyli… piłeczek tenisowych z 200-gramowymi odważnikami.

Przewodniczący AKL Politechniki Poznańskiej, Krzysztof Graczyk, wyjaśnia przed wylotem drużyny, że „poznański” samolot, który waży 6 kilogramów, przeniesie około 13 kilogramów obciążenia.

Studenci pracowali nad swoim modelem przez pół roku. Opracowali koncepcję, wykonali prototyp, a następnie docelową wersję konkursową. Całości towarzyszyły liczne testy obciążeniowe, próby i loty, które przeprowadzano na lotnisku w Kąkolewie.

Z Poznania, drużyna wylatuje do Meksyku, gdzie w dniach 23-24 lutego, jako jedyna drużyna z Europy, wystartują w zawodach SAE Aero Design Mexico 2018. Następnie, udadzą się na Florydę, gdzie w dniach 9-11 marca wezmą udział w SAE Aero Design USA East 2018. Niecały miesiąc później, zaprezentują się w Kalifornii na SAE Aero Design USA West 2018 (6-8 kwietnia).

Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej, bierze udział w tych prestiżowych zawodach od 2008 roku. Na swoim koncie ma już sukcesy w kategoriach Micro oraz Regular. Na podium, poznańskie drużyny stawały aż 15 razy.

Przedsięwzięcie jest wspierane finansowo przez Miasto Poznań.