Politechnika Poznańska pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji

Poznańska Politechnika wraz z GSK w Poznaniu pracuje nad rozwojem sztucznej inteligencji. Taka współpraca przynosi korzyści zarówno stronom, jak i Miastu oraz docelowym odbiorcom technologii.

Umowa pomiędzy Politechniką Poznańską a firmą GSK została podpisana pod koniec października. Dotyczy ona przede wszystkim wspólnego prowadzenia projektu badawczego nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI).

W przyszłości, sztuczna inteligencja ma być stosowana w procesie badania nowych leków i wspieraniu użytkowników IT na skalę globalną.

„Sztuczna inteligencja jest dziś stosowana w bardzo wielu dziedzinach. Podobnie jak informatyka wtłacza się w każdą dziedzinę naszego życia, tak i rozwój sztucznej inteligencji ma wielkie znaczenie. To szeroki temat naukowy, który jest rozwiązywany na Politechnice Poznańskiej i znajduje zainteresowanie kilku grup naukowych”

prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski, rektor Politechniki Poznańskiej; w rozmowie z Newseria Biznes

Współpraca między stronami odbywa się już od lat. Zyskują na tym wszyscy, w tym także Miasto, ponieważ firma zatrudnia absolwentów poznańskich uczelni, dzięki czemu młodzi i wykształceni ludzie zostają w stolicy Wielkopolski na dłużej. Możliwość odbycia praktyk, a potem szansa na zatrudnienie, jest pozytywnym aspektem dla studentów.

Firma sama zaznacza, że współpraca z uczelniami to nie tylko dopływ kadr, ale także budowanie pozytywnego wizerunku, jako pracodawca. Ważnym elementem jest pozyskiwanie pracowników, którzy sąchętni do szukania nowych rozwiązań.

„Korzyścią z takiej współpracy pomiędzy uczelniami a biznesem jest dostęp do ludzi, którzy myślą nieszablonowo i szukają nowych rozwiązań. Współpraca z Politechniką Poznańską to zastrzyk wiedzy na temat tego, jak ich know-how i potencjał jesteśmy w stanie zastosować w realnym biznesie, jak przełożyć to, co wymyślamy na realne zastosowania. To obszar, w którym wspólnie znajdujemy dużo synergii”

Sebastian Drzewiecki, dyrektor zarządzający Centrum Usług Biznesowych GSK IT; w rozmowie z Newseria Biznes