Poznaniacy masowo robią zakupy. Jutro sklepy będą zamknięte

Od 1 marca obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie z jej przepisami, w wybrane dni w miesiącu, handel będzie zakazany. Pierwsza niehandlowa niedziela już jutro. Od rana w poznańskich sklepach widać o wiele większe niż zwykle tłumy. Część klientów przyznaje, że zwykle zakupy robi w niedzielę lub sobotę i niedzielę, ale […]

Od 1 marca obowiązuje ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta. Zgodnie z jej przepisami, w wybrane dni w miesiącu, handel będzie zakazany. Pierwsza niehandlowa niedziela już jutro. Od rana w poznańskich sklepach widać o wiele większe niż zwykle tłumy.

Część klientów przyznaje, że zwykle zakupy robi w niedzielę lub sobotę i niedzielę, ale z uwagi na zakaz, musieli przyjść do sklepów dzisiaj.

Zakaz nadal budzi kontrowersje i dzieli Polaków. Zwolennicy uważają to za dobre posunięcie i możliwość spędzenia czasu z rodziną przez pracowników sklepów. Inni, zwracają uwagę na ograniczanie możliwości wyboru dniu zakupów, brak czasu na zakupy w tygodniu, a także dyskryminację innych pracowników – np. obsługi lokali gastronomicznych, kin, zoo, transportu publicznego, teatrów czy parków rozrywki.

Przeciwnicy zwracają również uwagę m.in. na wydłużenie pracy sklepów w soboty, przesunięcie porannej poniedziałkowej zmiany na godziny nocne lub bardzo wczesne rano oraz otwieranie punktów sprzedaży na stacjach benzynowych, na których zakaz nie obowiązuje.

Wykaz dni objętych zakazem handlu w 2018 roku:

– 11 i 18 marca

– 1, 2, 8, 15, 22 kwietnia

– 1, 3, 13, 20, 31 maja

– 10, 17 czerwca

– 8, 15, 22 lipca

– 12, 15, 19 sierpnia

– 9, 16, 23 września

– 14, 21 października

– 1, 11, 18 listopada

– 9, 25, 26 grudnia