Nielegalne oprogramowanie komputerowe w Urzędzie Miasta Poznania

Śledztwo prowadzone przez delegaturę CBA w Białymstoku nadzorowane było przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie. Ustalono, że trzech biznesmenów zgłaszało się do przetargów na zakup sprzętu komputerowego. Zaniżali ceny, dzięki czemu wygrywali postępowania, jednak dostarczane przez nich oprogramowanie nie pochodziło z legalnej dystrybucji. Certyfikaty autentyczności były podrobione, a klucze generowane nielegalnie. Ustalono, że dostawy były realizowane […]

Śledztwo prowadzone przez delegaturę CBA w Białymstoku nadzorowane było przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie. Ustalono, że trzech biznesmenów zgłaszało się do przetargów na zakup sprzętu komputerowego. Zaniżali ceny, dzięki czemu wygrywali postępowania, jednak dostarczane przez nich oprogramowanie nie pochodziło z legalnej dystrybucji. Certyfikaty autentyczności były podrobione, a klucze generowane nielegalnie.

Ustalono, że dostawy były realizowane w latach 2012-2016. Sprzęt dostarczano do instytucji publicznych, w tym m.in. do Urzędu Miasta Poznania, Kancelarii Sejmu RP, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Urzedu Miasta Krakowa, Urzędu Miasta Radomia, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Urzędu Miasta Tychy.

Jak wynika z ustaleń, sprzedano w ten sposób 3256 zestawów komputerowych o łącznej wartości ponad 9,5 miliona złotych.

Zatrzymani mężczyźni usłyszą zarzuty m.in. oszustw w celu wyłudzenia zamówień publicznych. Sprawa jest rozwojowa, a CBA nie wyklucza kolejnych zatrzymań i postawionych zarzutów.