Poznań i powiat poznański po raz kolejny mają najniższy poziom bezrobocia w Polsce, czyli 1,4% dla stolicy Wielkopolski i 1,7% dla powiatu. Poziom krajowy wynosi 6,3%, a województwa wielkopolskiego 3,6%.
Jak zauważa starosta poznański, Jan Grabkowski, polityka samorządu o promowaniu kształcenia zawodowego daje efekty i jest opłacalna zarówno dla absolwentów szkół jak i gospodarki regionu.
To właśnie pracownicy z wykształceniem zawodowym są najczęściej poszukiwani przez pracodawców. Znajdują zatrudnienie m.in. jako ślusarze, elektrycy, drukarze czy magazynierzy.
Jak wynika z danych Powiatowego Urzędu Pracy, kształcenie na odpowiednim poziomie sprawia, że od lat zauważalna jest tendencja spadkowa bezrobocia wśród absolwentów do 25. roku życia.
W ubiegłym roku, w Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 605 takich osób, natomiast obecnie (dane za maj 2018) jest ich 556. Największy odsetek, bo aż 60% bezrobotnych stanowią osoby po studiach wyższych, natomiast uczniowie po szkołach zawodowych najrzadziej muszą korzystać z pomocy Urzędu.
Warto jednak zaznaczyć, że absolwentów szkół wyższych jest o wiele więcej niż osób z wyuczonym zawodem.
W raporcie Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu wskazano działania, jakie należy wprowadzić lub kontynuowaćć, by utrzymać korzystne tendencje na rynku pracy. Wśród nich znalazły się m.in. dalsze podnoszenie jakości kształcenia i dostosowywanie programów nauczania do aktualnych potrzeb na rynku pracy, monitoring rynku pracy, współpraca systemu edukacji z pracodawcami i promocja kształcenia zawodowego.