Poznański Budżet Obywatelski – poznaniacy postawili na ścieżki rowerowe i walkę ze smogiem

Podczas uroczystej gali w Urzędzie Miasta ogłoszono wyniki głosowania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019. Na co tym razem postawili poznaniacy? Okazuje się, że w tym roku poza inwestycjami w infrastrukturę czy zajęciami dodatkowymi dla dzieci i seniorów ważna była także m.in. walka ze smogiem w mieście.

Tegoroczna edycja Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego była rekordowa pod kilkoma względami. Po pierwsze, do rozdania było aż 20 milionów złotych, z czego 14 milionów złotych przeznaczonych zostanie na projekty rejonowe, a 6 na ogólnomiejskie.

Po drugie, poznaniacy zgłosili w tym roku wyjątkowo dużo pomysłów – aż 425, z których po weryfikacji pod głosowanie poddano 259 projektów. Po trzecie, w tym roku mieszkańcy Poznania wyjątkowo chętnie głosowali – wydano aż 55 631 elektronicznych kart do głosowania.

Na co w tym roku głosowano najchętniej? W projektach ogólnomiejskich już po raz kolejny do dofinansowania zakwalifikował się projekt „Trener Osiedlowy, Trener Senioralny, Trener Przedszkolaka”. Na ten pomysł oddano prawie 6 tysięcy głosów.

Na drugim miejscu, z ponad 3700 głosami znalazł się projekt „Skończmy ze smogiem w Poznaniu”, którego celem jest sfinansowanie patroli i dronów „antysmogowych” oraz wymiana pieców w miejskim zasobie lokalowym.

Podium zamyka projekt „Plażojada – 2 park wodny i miejsce spotkań”, czyli kontynuacja prac w rejonie jezior Kierskiego, Strzeszyńskiego i Rusałka.

Wśród projektów rejonowych, które zdobyły największą ilość głosów znalazły się m.in. „Tajemnice Cytadeli dla turystów i poznaniaków”, czyli zabezpieczenie i rewitalizacja najciekawszego zespołu podziemi na terenie Cytadeli – Rawelin III Fortu Winiar, „Od przedszkola do Seniora na Winogradach”, „Promenada Piątkowsko-Winogradzka – przyjazna trasa spacerowa”, „Wygodnie rowerem po Mieszka I”, całoroczne bezpłatne zajęcia rekreacyjno- sportowe dla mieszkańców Głuszyny, Krzesin-Pokrzywna-Garaszewa, Starołęki-Minikowa-Marlewa, Szczepankowa-Spławia i Krzesinek w ramach projektu „Nasz sportowy fyrtel”, Modernizacja boiska sportowego przy SP61, „Rowerem przez Grunwald na os. Kopernika”,  „Fort 4a – zielone płuca Naramowic” „Bruk przyjazny pieszym, rowerzystom, wózkom” na Starym Mieście,  „Rowerowa Wilda, Świerczewo i Dębiec”  oraz „Inteligentne skwery Kwiatowego, Ławicy i Górczyna”.

Projekty, które zostały zakwalifikowane do PBO2019 zostaną wpisane do miejskiego budżetu na 2019 rok.

Podczas uroczystej gali ogłoszenia wyników wręczono również nagrody dla zwycięzców Konkursu Filmowego PBO19.

Wszystkie wyniki wraz z ilością oddanych głosów dostępne są online.