Ponad 68 milionów złotych wyłudzonych ze środków UE. CBŚ i KWP zatrzymały 22 podejrzanych

Ponad 68 milionów złotych – nawet tyle mogli wyłudzić z pożyczek ze środków Unii Europejskiej podejrzani, których zatrzymano podczas wspólnej akcji policjantów z CBŚP i KWP. W akcji rozbicia zorganizowanej grypy przestępczej udział wzięło niemal 300 funkcjonariuszy.

Służby wszczęły śledztwo we wrześniu 2018 roku po tym, jak śledczy dotarli do informacji o możliwości popełnienia przestępstw przy zawieraniu umów o pożyczki ze środków Unii Europejskiej. Łącznie, miało dojść do wyłudzenia ponad 68 milionów złotych.

Informację potwierdził także poznański oddział CBŚP i jak się okazało, tam także sprawdzano ślady i zbierano dowody w sprawie

Podczas śledztwa zakwestionowano 118 pożyczek dla 89 firm. We wnioskach o pożyczki wskazywano zakup specjalistycznego sprzętu elektronicznego.

Podczas wspólnej akcji przeprowadzonej w kilku miastach na terenie Polski przez policjantów z CBŚP i KWP w Poznaniu, w której udział brało niemal 300 mundurowych, zatrzymano 22 osoby. W czasie przeszukań ponad 120 siedzib firm i mieszkań podejrzanych zabezpieczono dokumentację, komputery i zewnętrzne nośniki pamięci.

Zabezpieczono również majątek podejrzanych na kwotę 1,5 miliona złotych, w tym luksusowe samochody, pieniądze oraz środki znajdujące się na kontach bankowych.

Zatrzymanym postawiono zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Dodatkowo, 11 osób podejrzanych jest o „pranie pieniędzy”. Decyzją sądu 13 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

Podejrzanym grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.