Prezydent Poznania wziął udział w uroczystościach Chanuki

Prezydent Poznania uczestniczył w uroczystościach Święta Poświęcenia, czyli czwartym dniu Chanuki, obchodzonego przez wyznawców judaizmu. Jacek Jaśkowiak zapalił świąteczną świecę. Dla poznańskiej Gminy Żydowskiej to wyjątkowy rok, ponieważ świętuje 20-lecie swojego odtworzenia.

Chanuka jest ośmiodniowym świętem żydowskim, które jest upamiętnieniem cudu, jaki dokonał się w Świątyni Jerozolimskiej w II wieku p.n.e. Nazywane jest także Świętem Świateł, a jego data jest ruchoma i umowna.

Tegoroczne obchody w Poznaniu mają wyjątkowy wydźwięk, ponieważ poznańska Grupa Żydowska obchodzi 20-lecie swojego odtworzenia.

Na obchody zaproszono m.in. prezydenta Miasta, Jacka Jaśkowiaka.

„Społeczność żydowska ma swoje ważne miejsce w historii Poznania. Przez wieki Żydzi tworzyli to miasto razem z Polakami, kres temu położyła dopiero II wojna światowa. Trzeba było wielu lat, by gmina wznowiła działalność. Dziś, po 20 latach od jej odtworzenia gratuluję wszystkim, którzy się do tego przyczynili.”

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Wyznawcy judaizmu, raz do roku, przez osiem nocy zapalają świece w menorze chanukowej. Jedną z takich świec zapalił prezydent Poznania.