W czwartek rozpoczną się XXIII Dni Judaizmu w Poznaniu

Historia Poznania przez wieki przeplatała się z judaizmem, a świadectwa tego do dziś widoczne są zarówno w architekturze jak i niektórych zwyczajach mieszkańców Poznania. Już jutro rozpoczną się XXIII Dni Judaizmu, podczas których będzie można pogłębić swoją wiedzę na temat judaizmu jako religii i kultury oraz jego wpływu na historię Poznania. W programie znalazły się m.in. koncerty, wykłady i wystawy sztuki.

Od ponad 20 lat w styczniu odbywają się wydarzenia mające na celu przybliżenie tematyki żydowskiej oraz dialogu międzywyznaniowego. Inicjatorem Dni Judaizmu był kościół katolicki, który chciał na nowo odkryć więzi pomiędzy katolicyzmem a judaizmem.

Tegoroczne wydarzenie rozpocznie się w czwartek, 9 stycznia, o godzinie 12:00. Wtedy to będzie można posłuchać koncertu w wykonaniu laureatów konkursu piosenki żydowskiej pt. „Melodia może czas pokonać”. Odbędzie się w Pałacu Działyńskich, w Sali Czerwonej, a wstęp jest wolny.

Na piątek o godzinie 18:00 zaplanowano z kolei wernisaż wystawy sztuki nagrobnej wielkopolskich Żydów „Powrót do domu”, która dostępna będzie w Osiedlowym Domu Kultury Pod Lipami. Autorami prac są: Marcin Strychowski, Jacek Rychlicki i Błażej Grajek.

W sobotę o godzinie 12:00 rozpocznie się jedna z najpopularniejszych atrakcji, czyli spacer po Trakcie Królewsko-Cesarskim: Szlakiem Dziedzictwa Żydowskiego. Początek przechadzki zaplanowano na skrzyżowaniu ul. Szewskiej i Dominikańskiej. Przewodnikiem będzie Mikołaj Wojciechowski z Centrum Turystyki Kulturowej. Zakończy się dopiero na Placu Wolności.

Z kolei o godzinie 17:00 rozpocznie się spotkanie wokół książki „Wspomnienia z trzech światów Noacha Lasmana”, które poprowadzi Tomasz Janas z Wydawnictwa Miejskiego Posnania. Jego gośćmi będą Andrzej Niziołek, Piotr Forecki oraz Bartłomiej Krupa. Spotkanie odbędzie się w CK Zamek, wstęp jest wolny.

Niedziela, 12 stycznia, to z kolei multimedialny koncert skrzypcowy muzyki klezmerskiejw wykonaniu Karoliny Ossowskiej-Gburek w Osiedlowym Domu Kultury Pod Lipami. Od wczoraj można odbierać zaproszenia na to wydarzenie, które rozpocznie się o godzinie 18:00.

W przyszłym tygodniu w programie znalazły się m.in. warsztaty dla młodzieży, wykłady otwarte, koncert orkiestry kameralnej, nabożeństwo biblijne, panele dyskusyjne, czytania poezji, wystawy oraz czytanie sceniczne.

XXIII Dni Judaizmu potrwają do 25 stycznia.

Wydarzenie swoim honorowym patronatem objęli:  Arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Andrzej Lesicki, Dyrektor Biblioteki Kórnickiej PAN prof. dr hab. Tomasz Jasiński.

XXIII Dni Judaizmu dofinansowywane są z budżetu Miasta Poznania. Pełen program wydarzenia dostępny jest online.