Ponad 100 tys. złotych na Dom Autysty. Wyniki sobotniej Aukcji dla Domu

Wynikiem 101 tys. 700 zł zakończyła się Aukcja dla Domu. Pieniądze pomogą w budowie pierwszej w Poznaniu i Wielkopolsce placówki dla dorosłych osób z autyzmem. Najwyższe ceny osiągnęły obrazy Wilhelma Sasnala (7500 zł) i Ewy Kuryluk (7000 zł).

Wielka charytatywna aukcja sztuki, organizowana przez Fundację Dom Autysty przy wsparciu Centrum Kultury Zamek, odbyła się w sobotę 8 grudnia w Sali Wystaw Zamku. Zlicytowanych zostało aż 113 prac. To obrazy, fotografie, rzeźby, a także – w tym roku po raz pierwszy – plansze z komiksów. Fundacja, założona przez rodziców osób z autyzmem, niedługo rozpocznie budowę pierwszej w Poznaniu placówki dla dorosłych, niesamodzielnych autystów. Dochód z Aukcji dla Domu zostanie przeznaczony właśnie na tę inwestycję.

W licytacji brał udział Bartosz Guss, zastępca Prezydenta Poznania. Miasto Poznań rok temu przekazało Fundacji Dom Autysty w użytkowanie wieczyste grunt pod planowany budynek.Pracę na licytację, zatytułowaną „Dom”, namalował specjalnie prof. Marek Jakuszewski, Prorektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który brał udział w aukcji. Obraz został sprzedany za 4 tys. 200 zł.

Prace zebrała kuratorka aukcji i wystawy Dorota Żaglewska, autorka wydanej właśnie książki o rynku sztuki.

Prace na Aukcję dla Domu przekazali tak znani artyści jak Ewa Kuryluk, Honza Zamojski, Tomasz Samojlik, Ryszard Kaja czy Wilhelm Sasnal. A także najbardziej rozpoznawalny w Poznaniu twórca street artu – Noriaki. Były także prace profesorów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: Marka Jakuszewskiego (prorektora tej uczelni), Andrzeja Wielgosza, Andrzeja Leśnika czy Piotra C. Kowalskiego.

Obrazy ze swojej kolekcji przekazali Joanna Jaśkowiak oraz M. W. Szafrańscy, a także galerie Artykwariat i Art Komiks.

Licytację prowadził prezenter radiowy Maciej Narożny z Radia Eska. Cena wywoławcza wszystkich prac wynosiła 100 zł.