Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Stowarzyszenie Miasteczko Poznań wraz ze Stowarzyszeniem Łazęga Poznańska w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu zapraszają do wspólnego upamiętnienia tego dnia, oraz na pokazy filmowe.

O godz. 17 zostanie zapalone światło w Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Spotykamy się o godz. 17.00, przed budynkiem synagogi przy ulicy Stawnej, pod tablicą upamiętniającą Ofiary Holokaustu. Światło Pamięci niech przypomni ofiary Zagłady z których większość nie ma własnych grobów. Pamięć o nich niech trwa wśród mieszkańców Poznania. Lampki przed synagogą można zapalić także o każdej innej porze dnia lub w oknie swego mieszkania.

Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75
godz. 18.00 pokaz filmu “Na ringu życia”, reż. Uri Borreda, Izrael 2016 (60 min., napisy pl)
Historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holokaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Złapany przez Niemców został wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował żeby przeżyć. Wyemigrował do Izraela w 1947 roku jako członek załogi statku Exodus. 74 lata później Noach Klieger przemierza tę samą drogę, co w latach 1940-1947.

godz. 19:10 pokaz filmu “Echa ze strychu”, reż. Debbie Goldstein, USA/Polska 2015 (35 min, napisy pl)
Reżyserka razem z 25 członkami rodziny przyjeżdża do Polski, by odwiedzić rodzinę Grocholskich i przekazać następnemu pokoleniu ich wspólną historię. Polska rodzina ukrywała na strychu krewnych Debbie przez dwa lata wojny. W trakcie ceremonii honorującej odwagę Grocholskich wynikło nieporozumienie, które odsłoniło prawdę o tym, co naprawdę wydarzyło się w obliczu niewyobrażalnego zła.

Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy. Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia – w rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau w 1945 roku przez Armię Czerwoną.

Pokazy filmów będą wyświetlane dzięki uprzejmości Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy.