Jak wybrać klinikę in vitro?

Marzysz o uśmiechu dziecka, ale tylko in vitro daje Ci na to szanse? Skuteczność leczenia niepłodności z zastosowaniem metody in vitro zależy nie tylko od wieku kobiety, przyczyny trudności z zajściem w ciążę i parametrów nasienia jej partnera, ale także od jakości usług świadczonych przez klinikę. Jeśli chcesz, aby twoje starania o dziecko miały optymalne szanse powodzenia, przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnej kliniki in vitro, dokładnie przeanalizuj oferty poszczególnych placówek medycznych.

Procedura zapłodnienia pozaustrojowego przebiega niemal identycznie we wszystkich polskich klinikach leczenia niepłodności, ale mimo to niektóre ośrodki uzyskują wyraźnie lepsze wyniki niż pozostałe placówki. Skąd bierze się ich przewaga? Jak zorientować się, czy dany ośrodek prowadzi leczenie na najwyższym poziomie? Na te pytania pomogą nam odpowiedzieć eksperci z InviMed Poznań – kliniki należącej do największej sieci klinik leczenia niepłodności w Polsce.

Doświadczeni specjaliści otwarci na nowe rozwiązania

Największy atut renomowanych ośrodków zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności to ludzie – wysokiej klasy specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, którzy z pasją oddają się swojej pracy. W klinikach uzyskujących czołowe miejsca w rankingach skuteczności prowadzonego leczenia, nie znajdziesz lekarzy, którzy od lat nie podnosili swoich kwalifikacji, nie byli na żadnym specjalistycznym szkoleniu i nie interesują się nowinkami medycznymi. Nie ma tam miejsca dla osób, którym jest wszystko jedno – każdy z pracowników ma bowiem świadomość tego, że od stopnia jego zaangażowania w pracę zależy wynik starań bezdzietnej pary o dziecko.

Jeśli planujesz rozpocząć leczenie w klinice specjalizującej się w problemie niepłodności, koniecznie odwiedź stronę internetową placówki i zerknij na profile zespołu medycznego. Zwróć uwagę na to, czy lekarze biorą udział w specjalistycznych szkoleniach; czy są członkami znanych towarzystw naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu (PTMR) czy Europejskie Towarzystwo Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE). Jeżeli klinika nie przedstawia swoich pracowników ani ich osiągnięć, tylko ogólnie wspomina o wykwalifikowanej kadrze, powinna zapalić Ci się czerwona lampka. Renomowane kliniki in vitro nie robią tajemnicy ze swojego personelu – wręcz przeciwnie, chętnie udzielają informacji na każdy temat związany z leczeniem, ponieważ wykwalifikowana kadra to powód do dumy.

Pary, które zamierzają skorzystać z metody in vitro, powinny zwrócić szczególną uwagę na zespół embriologiczny. Dlaczego? – Doświadczenie zespołu embriologicznego odgrywa kluczową rolę podczas wykonywanych procedur in vitro, zapewnia on bezpieczeństwo materiału biologicznego oraz prawidłowy nadzór nad procedurą – wyjaśnia mgr inż. Anna Kałabuk, starszy embriolog z kliniki InviMed w Poznaniu. – Doświadczony embriolog potrafi odpowiednio ocenić jakość gamet wybranych do procedury oraz powstałych później zarodków. Dzięki doświadczeniu embriolodzy mogą w pełni profesjonalnie korzystać z dostępnych im metod i narzędzi – dodaje Kałabuk.

Dostęp do nowoczesnych technologii

Klasyczna procedura zapłodnienia pozaustrojowego to obecnie rzadkość. Coraz częściej stosowane są inne, bardziej złożone metody IVF, takie jak ICSI czy IMSI. Skąd ta zmiana? – W ostatnich latach obserwuje się znaczny spadek parametrów nasienia w populacji europejskiej, ma na to wpływ stres, zabiegany tryb życia itd. W przypadku spadku najważniejszych parametrów nasienia lepszą skuteczność niosą za sobą procedury ICSI lub IMSI, które pozwalają na dokładniejszą selekcję najlepszego plemnika do zainseminowania komórki jajowej – mówi Anna Kałabuk z InviMed Poznań.

Kliniki, które oferują tylko klasyczne IVF i nie dostrzegają szansy, jaką dają bardziej nowoczesne procedury, lepiej omijać szerokim łukiem, ponieważ nie będą w stanie skutecznie pomóc parom znajdującym się w trudniejszej sytuacji.

Wysoka skuteczność in IVF

Statystyki dotyczące wyników leczenia w danej placówce to jedna z pierwszych rzeczy, które sprawdzają pary szukające kliniki in vitro. Na skuteczność ośrodka składa się wiele czynników, przede wszystkim wspomniany wyżej profesjonalizm zespołu medycznego oraz możliwość skorzystania z technologii zwiększających efektywność procedur in vitro (IVF), ale również indywidualne podejście do pacjenta, wysoka jakość wykonywanych badań oraz świadczenie usług zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i instytucji specjalizujących się w tematyce leczenia niepłodności.

Dr n. med. Dorota Kuśnierczak, ginekolog-położnik z kliniki InviMed w Poznaniu, dodaje, że wysoka skuteczność placówki oferującej IVF może mieć także inne źródła: – W naszej klinice aż 6 na 10 par zachodzi w ciążę już po pierwszej próbie IVF. Podana skuteczność określa całkowitą szansę na urodzenie dziecka w pojedynczym cyklu IVF, aż do wykorzystania ostatniego dostępnego w tym cyklu zarodka. Uzyskanie tak dobrego wyniku jest możliwe dzięki ścisłej współpracy lekarzy i embriologów, a także immunologa, endokrynologa, psychologa, dietetyka, urologa i androloga, których porady często przyczyniają się do optymalizacji leczenia. W ofercie InviMed Poznań mamy także komplementarną do tradycyjnego leczenia niepłodności akupunkturę.

Tak zwane holistyczne podejście do kwestii zaburzeń płodności pozwala na uzyskanie lepszych wyników leczenia, ponieważ wiąże się z pozytywnym oddziaływaniem na cały organizm pacjentki (a czasem także jej partnera) na wielu płaszczyznach.

Wybierz najlepszą klinikę in vitro

Decyzja o wyborze kliniki leczenia niepłodności nie należy do łatwych, dlatego nie wahaj się wziąć pod uwagę różne aspekty funkcjonowania ośrodka oraz własne odczucia:

  • Jeśli dwa ośrodki mają podobne atuty, ale jeden z nich ma dodatkowo przyjazny pacjentowi, otwarty na kontakt zespół medyczny, który robi dobre wrażenie już na pierwszy rzut oka, warto zaufać intuicji.
  • Czy po lekturze oferty kliniki wiesz dokładnie, czego się spodziewać w kwestii kosztów leczenia? Pamiętaj, że masz prawo wiedzieć, jakie ceny badań, wizyt i procedur obowiązują w danej placówce jeszcze PRZED podpisaniem umowy. Sytuacja, w której dowiadujesz się o zmianie kosztów w trakcie leczenia jest niedopuszczalna, dlatego unikaj ośrodków, które nie stosują się do zasady transparentności cen.
  • Masz za sobą wstępną wizytę w klinice i po wyjściu z budynku czujesz się niepewnie? Żargon medyczny to niemałe wyzwanie dla laika, ale nie pozwól sobie wmówić, że tak powinny wyglądać wszystkie konsultacje w sprawie leczenia. Jako pacjent masz prawo do uzyskania informacji na temat swojego zdrowia – od lekarza lub osoby uprawnionej do kontaktu z pacjentami (np. od koordynatora opieki medycznej).
  • Sprawdź, czy dany ośrodek uzyskał nagrody lub certyfikaty branżowe. Czy bierze udział w programach dofinansowanie in vitro? Programy tego typu realizują wyłącznie renomowane kliniki, które od lat uzyskują bardzo dobre wyniki leczenia IVF. Fakt ten potwierdza dr Dorota Kuśnierczak z InviMed w Poznaniu: – Powierzenie nam realizacji programu in vitro finansowanego przez miasto Poznań oraz programu dofinansowania in vitro dla mieszkańców województwa lubuskiego jest wyrazem zaufania do InviMed Poznań. To duże wyróżnienie, z którego jesteśmy bardzo dumni.
  • Dowiedz się, czy dana kliniki przewiduje plan B na wypadek niepowodzenia pierwszej próby in vitro. W jaki sposób modyfikuje się plan leczenia? Czy pary mogą odbyć konsultację embriologiczną? Jeśli nie będziesz w stanie uzyskać żadnych informacji lub będą one bardzo zdawkowe, można przypuszczać, że w trakcie leczenia będzie podobnie.

Przystępując do procedury in vitro, powierzasz lekarzom swoje marzenia o byciu rodzicem. To wielka odpowiedzialność, dlatego nie podejmuj decyzji o wyborze kliniki pochopnie. Trafnym podsumowaniem są słowa Beaty Pawłowskiej, dyrektor zarządzającej w klinice InviMed Poznań: – W dobrej klinice pacjent zawsze jest na pierwszym miejscu. Jeśli jest taka potrzeba, sama chętnie rozmawiam z parą i pomagam rozwiać wszelkie wątpliwości, choć tutaj znakomicie spisują się nasze położne-koordynatorki opieki medycznej. Pacjenci mają prawo do pełnej informacji, profesjonalnego leczenia, dyskrecji, komfortu… Mają prawo czuć się zaopiekowani i ważni. Jednak na koniec dnia, wszyscy doskonale wiemy, że liczy się skuteczność leczenia, uśmiech dziecka, na który czekają wszystkie leczące się u nas pary. W InviMed ich marzenie jest naszą największą motywacją.

//