Wielki Finał Turnieju Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku – Poznań ma swoich reprezentantów

Dwa dni emocjonujących rozgrywek na obiektach Legii i Agrykoli wyłoniły finalistów XIX edycji największego Turnieju piłki nożnej dziecięcej w Europie. W czwartek 2 maja na PGE Narodowym, na kilka godzin przed finałem Totolotek Pucharu Polski, w obecności kibiców i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, o miano najlepszych drużyn w kraju i spełnienie sportowych marzeń powalczy 8 drużyn chłopców i dziewczynek w kategoriach do lat 10 i 12. O końcowy triumf zagrają: UKS Tęcza Bydgoszcz i KKS Katowice (U-10 dziewcząt), UKS Volley Szczecin z SP 78 Poznań (U-10 chłopców), Beniaminek Krosno i UKS SMS Łódź (U-12 dziewcząt), a także SP 4 Kostrzyn nad Odrą oraz SP 392 Warszawa (U-12 chłopców).

Blisko 800 zawodników, zawodniczek, trenerów i trenerek z 64 drużyn reprezentujących wszystkie 16 województw przyjechało w poniedziałek do Warszawy, aby podczas piłkarskiej majówki wyłonić najlepsze dziecięce zespoły w Polsce. Wielu pozytywnych emocji dostarczyła już ceremonia otwarcia z udziałem m.in. Zbigniewa Bońka – Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz Witolda Bańki – Ministra Sportu i Turystyki, w ramach której przed PGE Narodowym odbyły się parada finalistów, losowanie grup oraz koncert Roksany Węgiel.
We wtorek i środę młodzi adepci futbolu rywalizowali na obiektach Legii i Agrykoli. Pierwszego dnia rozegrano fazę grupową, a drugiego odbył się etap pucharowy oraz mecze decydujące o miejscach 3.-16.
Oni zagrają na PGE Narodowym
Zmagania mistrzów regionów wyłoniły najlepszych z najlepszych. W czwartek jako pierwsze na boisko wybiegną dziewczynki z kategorii do lat 10, w której o zwycięstwo powalczą UKS Tęcza Bydgoszcz z województwa kujawsko-pomorskiego oraz reprezentujący województwo śląskie KKS Katowice. W następnej kolejności rozegrany zostanie finał chłopców w kategorii U-10, a zmierzą się w nim UKS Volley Szczecin (województwo zachodniopomorskie) i SP 78 Poznań (województwo wielkopolskie). Zaraz po nim odbędzie się finał 12-latek, czyli starcie między Beniaminkiem Krosno (województwo podkarpackie) a UKS-em SMS Łódź (województwo łódzkie). Jako ostatni na placu boju pojawią się najstarsi chłopcy, czyli SP 4 Kostrzyn nad Odrą (województwo lubuskie) oraz SP 392 Warszawa (województwo mazowieckie). Kiedy poznamy już wszystkie rozstrzygnięcia, przyjdzie pora na wręczenie nagród indywidualnych i ceremonię dekoracji zwycięzców. Piłkarską majówkę zwieńczy występ artystyczny skrzypka Tomasza Dolskiego.
Piłkarskie święto najmłodszych
Wielki Finał XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” zostanie rozegrany przy oprawie godnej największych wydarzeń sportowych. Młodzi piłkarze i piłkarki wybiegną na murawę PGE Narodowego na kilka godzin przed finałem Totolotek Pucharu Polski. Z trybun będą wspierać ich kibice, w tym m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek. Fani, którzy posiadają bilety na finał krajowego pucharu, mogą pojawić się na stadionie wcześniej, by od godz. 10.00 kibicować utalentowanym zawodnikom.
Rozjemcami decydujących spotkań będą czołowi polscy sędziowie piłkarscy: Szymon Marciniak, Monika Mularczyk, Paweł Gil i Zbigniew Dobrynin.
Początek sportowej przygody
W dotychczasowych XIX edycjach Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wzięło udział już ponad 2 mln chłopców i dziewczynek. Dla wielu z nich był to początek pięknej kariery sportowej. W Turnieju zagrało ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek.
Najbardziej utalentowani zawodnicy co roku są obserwowani przez trenerów reprezentacji młodzieżowych i skautów Polskiego Związku Piłki Nożnej, którzy wysyłają im później zaproszenia na Letnią Akademię Młodych Orłów, czyli zgrupowanie wyróżniających się młodych piłkarzy i piłkarek w kraju. Z czasem do najbardziej utalentowanych trafiają powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia.