“Z podwórka na stadion” – drużyna SP 78 Poznań najlepsza w Polsce!

Najlepsze polskie drużyny chłopców i dziewczynek do lat 10 i 12 poznaliśmy po rozgrywanym 2 maja na PGE Narodowym Wielkim Finale XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Decydujące spotkania odbyły się w oprawie godnej największych wydarzeń sportowych – na najważniejszym polskim obiekcie, sędziowane przez czołowych arbitrów, z transmisją telewizyjną oraz w obecności niezwykłych gości, m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Tytuł mistrzów oraz nagrodę główną, czyli wyjazd na czerwcowy mecz Polska – Izrael połączony ze spotkaniem z kadrowiczami, wywalczyli chłopcy z SP 78 Poznań (województwo wielkopolskie, kategoria U-10) i SP 4 Kostrzyn nad Odrą (woj. lubuskie, U-12), a także dziewczynki z KKS-u Katowice (woj. śląskie, U-10) oraz UKS-u SMS Łódź (woj. łódzkie, U-12).

Jako pierwsze na murawę PGE Narodowego wybiegły dziewczynki w kategorii U-10, u których w Wielkim Finale zmierzyły się KKS Katowice i UKS Tęcza Bydgoszcz. Od samego początku spotkania kibice oglądali konsekwentne ataki piłkarek ze Śląska. Ofensywna postawa pozwoliła katowiczankom strzelić dwie bramki, nie tracąc żadnej i to one cieszyły się ze zwycięstwa. Do wygranej swoje koleżanki poprowadziły Antonina Dzierżęga (najlepsza zawodniczka) i Oliwia Rak (królowa strzelczyń). Piłkarkom Tęczy na osłodę pozostał tytuł najlepszej bramkarki dla Amelii Sikory.

“Na pewno emocje były dzisiaj bardzo duże, bo finał jak wiadomo rządzi się swoimi prawami. Cieszmy się, że udało się wygrać, ale nie ukrywamy, że poświeciliśmy dużo czasu, żeby trenować z dziewczynkami oraz pracować nad przygotowaniem mentalnym, bo dla nich to ma być przede wszystkim świetna zabawa. Ja się cieszę, że nasza praca obroniła się tutaj na takim wspaniałym Turnieju”

Tomasz Nawrocki, trener KKS-u Katowice

W finale U-10 chłopców świetny początek zaliczyła drużyna SP 78 Poznań, wychodząc na prowadzenie 2:0. Zawodnicy UKS-u Volley Szczecin nie zamierzali się jednak poddawać i zdobyli gola kontaktowego. W ostatnich sekundach spotkania piłkarze z województwa zachodniopomorskiego przeprowadzili znakomitą akcję, po której mogli doprowadzić do remisu i rzutów karnych, ale tak się nie stało i tytuł trafił do Poznania. Zawodnicy finalistów zgarnęli nagrody indywidualne. Najlepszym bramkarzem wybrano Mateusza Nowakowskiego (UKS Volley), najlepszym zawodnikiem został Jakub Gliwa (UKS Volley), a królem strzelców – Hubert Janyszka ze zwycięskiej drużyny.

“Nie ukrywam, że to, że jesteśmy dzisiaj na PGE Narodowym, robi na nas ogromne wrażenie. Ja sam miałem w tunelu ciarki, a co dopiero chłopcy. Mam nadzieję, że to nie jest ich ostatni występ tutaj i być może w przyszłości będą wracać na ten stadion już jako reprezentacji Polski, czego im życzę”

Piotr Mydlikowski, trener SP 78 Poznań

Wielkie emocje towarzyszyły starciu w kategorii U-12 dziewczynek. UKS SMS Łódź szybko zdobył gola i wyszedł na prowadzenie w meczu z Beniaminkiem Krosno. Piłkarki z Podkarpacia nie zamierzały złożyć broni i doprowadziły do wyrównania. Całe spotkanie było bardzo wyrównane i wynik mógłby być o wiele wyższy, gdyby nie znakomita dyspozycja bramkarek. Ostatecznie ze zwycięstwa cieszyły się łodzianki, które gola na 2:1 wbiły tuż przed końcem meczu. Najlepszą golkiperką została Maja Krychta z Beniaminka, najlepszą zawodniczką wybrano Natalię Sikorską (UKS SMS Łódź), a najwięcej goli strzeliła Julia Gałuszka z Beniaminka, która rok temu też zdobyła tytuł królowej strzelczyń Finału Ogólnopolskiego, tyle że w młodszej kategorii U-10.

“Czujemy niesamowitą radość, osiągnęliśmy wielki sukces, ale ogromne chapeau-bas dla drużyny z Krosna. Wiele osób obstawiało nas w roli faworytów, ponieważ w zeszłym roku również wygraliśmy, ale w tym przyjechaliśmy w innym składzie. W tej edycji zagrały tylko 3 zawodniczkami z poprzedniego roku, do tego graliśmy bez prawdziwej bramkarki – nasza golkiperka to tak naprawdę zawodniczka z pola, którą zmienialiśmy w różnych meczach. Jestem zdania, że trudno jest wygrać, ale jeszcze trudniej obronić tytuł”

Sebastian Papis, trener zwycięskiej drużyny

W wyjątkowej oprawie rozpoczął się finał najstarszej kategorii chłopców. Zawodników SP 4 Kostrzyn nad Odrą i SP 392 na murawę PGE Narodowego wyprowadził m.in. sam Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Mecz rozpoczął się od niespodziewanych ataków ekipy z województwa lubuskiego, która szybko wyszła na prowadzenie 2:0. Piłkarze ze stolicy najpierw strzelili gola kontaktowego, a później – na 2 minuty przed końcem meczu – doprowadzili do wyrównania, ale w ostatnich sekundach przepiękny gol Alana Krysińskiego, który idealnie przymierzył z rzutu wolnego, zdecydował o mistrzostwie dla drużyny z Kostrzyna nad Odrą. Z wyróżnień indywidualnych cieszyli się Kacper Mach (najlepszy bramkarz, SP Stężyca), Kacper Sikorski (najlepszy zawodnik, SP 4 Kostrzyn nad Odrą) oraz Maciej Jeleński (SP 392 Warszawa).

“Mecz był bardzo ciekawy, a ostatni gol wyjątkowo piękny. Panowie grają naprawdę na wysokim poziomie. Mam nadzieję, że będą go jeszcze podnosili i doczekamy się następnych zawodników do reprezentacji Polski. Oprócz sportowej rywalizacji bardzo ważne jest spotkanie dziewczyn i chłopaków z całego kraju, którzy mogą się poznać i zmierzyć w atmosferze życzliwości oraz fair play. Wydaje mi się, że na tym polega istota tego Turnieju”

Andrzej Duda, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Zwycięzcy XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” już wkrótce ponownie odwiedzą PGE Narodowy. 10 czerwca, wspólnie ze swoimi trenerami i opiekunami zasiądą na trybunach najważniejszego polskiego stadionu, by kibicować naszej reprezentacji w starciu eliminacji do Euro 2020 z Izraelem. Wyjazd na mecz, połączony ze spotkaniem z piłkarzami kadry selekcjonera Jerzego Brzęczka, będzie nagrodą główną za triumf w XIX edycji rozgrywek.
Dodatkową nagrodą dla najlepszych młodych piłkarzy i piłkarek XIX edycji Turnieju będzie wyjazd na Letnią Akademię Młodych Orłów, gdzie spotkają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. Część z nich już za jakiś czas otrzyma powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15. Jak pokazuje historia, gra w Turnieju była początkiem wielkiej piłkarskiej przygody dla ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych. Udział w tych rozgrywkach mają za sobą m.in. Arkadiusz Milik, Krzysztof Piątek, Piotr Zieliński, Bartosz Bereszyński, Tomasz Kędziora, Damian Kądzior, Marcin Kamiński czy Paulina Dudek.