Tydzień Kultury Bałkanów Zachodnich od jutra w Poznaniu!

W piątek rozpocznie się Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich, podczas którego będzie można lepiej poznać kulturę tego regionu. W programie znalazły się m.in. koncerty, spotkania z artystami bałkańskimi oraz debaty. Wydarzenie nawiązuje do zaplanowanego na lipiec Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w Poznaniu, na który przyjadą polityczni liderzy z Bałkanów i Unii Europejskiej.

Trwają przygotowania do Szczytu Bałkanów Zachodnich, który odbędzie się w dniach 4-5 lipca w Poznaniu. Do stolicy Wielkopolski przyjadą premierzy i prezydenci państw Bałkanów Zachodnich oraz przywódcy państw Unii Europejskiej.

W ramach przygotowań, Miasto chce także, by poznaniacy lepiej poznali głównych bohaterów wydarzeń i nie chodzi tu o polityków, a o sam region. W piątek, 10 maja, rozpocznie się Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich.

W programie znalazły się m.in. koncerty i to właśnie w ten sposób wydarzenie zostanie zainaugurowane. W pia†ek, o godzinie 19:00 na Placu Wolności wystąpi 16 tancerzy wraz z pięcioosobową grupą muzyków. Wśród muzycznych atrakcji znalazły się także zespół Sevdah Takht, który pojawi się 15 maja w Starym kinie oraz albańska grupa Asgje sikur dielli, która zagości 16 maja w Pawilonie Nowa Gazownia.

To jednak nie wszystko. Nie zabraknie także ciekawych dyskusji, wykładów i spotkań z bałkańskimi artystami.

W poniedziałek, 13 maja, w Collegium Maius odbędzie się panel dyskusyjny „Społeczne i kulturowe konteksty integracji krajów Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską”. Tuż po nim, o godzinie 17:00 Ivan Colović wygłosi wykład „Kultura i populizm. Przypadek Serbii”.

We wtorek, 14 maja, o godzinie 17:00 w Collegium Maius odbędzie się spotkanie z Janko Vujinociciem, serbskim poetą, pisarzem i dziennikarzem. Dzień później w Teatrze Ósmego Dnia będzie okazja do spotkania się z serbską pisarką, dramaturgiem, reżyserką teatralną i scenarzystką filmową, Minją Bogavac. Za tydzień, czyli 16 maja, o godzinie 16:00 w Pałacu Działyńskich z poznaniakami spotka się Dragan Bosković, poeta, profesor literatury serbskiej na uniwersytecie w Kragujewcu.

MIłośników kina ucieszy powrót Balkan Film Fest, który rozpocznie się w Kinie Muza 21 maja. Z kolei ci, którzy lubią eksperymenty kulinarne będą mogli skorzystać z Tygodnia Kuchni Bałkańskiej, który rozpocznie się w poniedziałek, 13 maja, w poznańskich restauracjach.

Tydzień Kultury Krajów Bałkanów Zachodnich organizowany jest przez Instytut Filologii Słowiańskiej Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przy wsparciu Pełnomocnika Rządu RP ds. Szczytu Bałkanów Zachodnich i Miasta Poznania.