Parada równości przeszła ulicami Poznania

W sobotę ulicami miasta przeszedł Marsz Równości, czli tradycyjna kolorowa parada poświęcona różnym aspektom LGBT.

Około sześciu tysięcy osób przeszło ulicami Poznania w Marszu Równości. Odbył się on, podobnie jak w zeszłym roku, pod patronatem prezydenta miasta. Przy trasie przemarszu pojawiły się grupy kontrmanifestantów, jednak całe przedsięwzięcie przebiegło spokojnie.

Chcemy, żeby wszyscy mieli równe prawa bez względu na płeć, orientację, poglądy religijne, polityczne i tak dalej. Miłość jest dla wszystkich i po prostu nikomu nie szkodzi, bawmy się i cieszmy razem. Love is love i to potwierdza, że Poznań jest fajnym miastem, wolnym. Jest mnóstwo ludzi, którzy są szczęśliwi, uśmiechnięci i chcą tu skandować razem

powiedział uczestnik marszu.

Od godziny 11:00 rozpoczął się piknik na KontenerArt, po około 30 minutach parada wyruszyła z mostu św. Rocha. Marsz trwał do godziny 15:00 i skutecznie zablokował cały Poznań. Zablokowane były ulice ul. Królowej Jadwigi, Matyi, Most Dworcowy, Rondo Kaponiera, aż do ul. św. Marcin.

Organizatorzy zachęcali do przejścia później z powrotem na teren KontenerArt, gdzie odbywać się będzie dalsza część pikniku oraz after party.

Pierwszy Marsz Równości odbył się w Poznaniu prawie 15 lat temu. Jak mówią organizatorzy, tegoroczna edycja Poznań Pride Week oraz XVI Poznańskiego Marszu Równości była symboliczna, ponieważ w tym roku mija 50 lat od słynnych zamieszek Stonewall Inn w Nowym Jorku.