Zakończyły się VII Dni Twierdzy Poznań. PLOT podała pierwsze podsumowania

Tysiące poznaniaków i turystów skorzystało w weekend z atrakcji, które przygotowano w ramach kolejnej, siódmej już edycji „Dni Twierdzy Poznań”. Zwiedzanie podziemi i fortów nie były jedyną formą spędzania czasu poznając historię.

Dni Twierdzy Poznań odbywały się już po raz siódmy. Poznaniacy i turyści chętnie korzystają z możliwości zwiedzania podziemi, fortów i zabudowań fortecznych, które w tych dniach zwykle oferują nieco więcej niż na co dzień. Zdarza się, że specjalnie z okazji wydarzenia udostępniane są zwykle zamknięte dla zwiedzających miejsca fortów czy nawet całe forty. Nie inaczej było i w tym roku, gdy w Dniach Twierdzy „zadebiutował” Fort VIIa, gdzie dodatkowo można było zobaczyć prawdopodobnie najstarszy sprawny samochód wojskowy w Polsce, czyli Forda z 1915 roku.

W Forcie Ia na zwiedzających czekał program atrakcji nawiązujący do 80. rocznicy wybuchu wojny światowej, a w Forcie Va można było zobaczyć działający most zwodzony. Z kolei Fort V, który przed laty został wysadzony także brał udział w Dniach Twierdzy stając się miejscem gry terenowej dla dzieci oraz pokazów rowerów crossowych. Głównymi bohaterami wycieczek w Forcie III były nietoperze.

Co ciekawe, pojawił się także zupełnie nowy, wybudowany specjalnie na tę okazję fort – z klocków Lego, zbudowany przez Mateusza Wawrowskiego. Model można było podziwiać podczas zwiedzania Kaponiery Kolejowej.

W programie znalazły się również m.in. rajdy rowerowe Traktem Królewsko-Cesarskim, zwiedzanie szczeliny przeciwlotniczej przy ul. Kościelnej, schron w Parku Wilsona, zwiedzanie muzeów, w tym m.in. Muzeum Uzbrojenia i Armii Poznań na Cytadeli oraz Muzeum Martyrologii Wielkopolan w Forcie VII.

„Program tegorocznych Dni Twierdzy Poznań było bardzo różnorodny. Dzięki temu to wydarzenie zdobywa nowych odbiorców, nie tylko takich, którzy by się określili jako miłośnicy fortyfikacji i rekonstrukcji historycznych”

Wojciech Mania, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Wydarzenie organizowane jest wspólnie przez stowarzyszenia zrzeszające miłośników fortyfikacji, muzea, instytucje kultury i inne organizacje, a całość koordynowana jest przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Co roku w akcji udział bierze tysiące poznaniaków i turystów, którzy przyjeżdżają do stolicy Wielkopolski specjalnie na Dni Twierdzy.

„Choć jeszcze nie są znane pełne statystyki, to można podać kilka przykładów. Przez weekend Fort VI odwiedziło nawet 3200 osób, Fort Ia 1500 osób, a Fort VIIa około 1000 osób. Podobnie Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. do którego dotarło około 950 osób. Nawet mniejsze obiekty, takie jak schrony przeciwlotnicze cieszyły się dużym powodzenie, przyciągając po kilkaset osób.”

Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna