IX Dni Twierdzy Poznań już w ten weekend

To wydarzenie, które zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem – Dni Twierdzy Poznań odbędą się już w ostatni weekend sierpnia, który będzie zarazem ostatnim weekendem przed rozpoczęciem roku szkolnego. W programie jak zwykle znalazł się szereg atrakcji poświęconych fortyfikacjom i historii. Uczestnicy, zarówno młodsi jak i ci starsi, będą mogli odkrywać tajemnice fortów, schronów i podziemi, poznając historie tych miejsc i osób z nimi związanych.

 

Będzie to już dziewiąta edycja Dni Twierdzy Poznań, które są wydarzeniem skierowanym zarówno do pasjonatów historii i fortyfikacji, jak i pozostałych osób chcących poszerzyć swoją wiedzę.

Na brak atrakcji nie można narzekać. W stolicy Wielkopolski znajdują się zarówno elementy historii z początków państwa polskiego jak i najnowszych wydarzeń. Będzie można zwiedzać m.in. Gród Mieszka I, średniowieczne mury miejskie, XIX-wieczne twierdze pruskie, a także schrony i fortyfikacje z czasów II wojny światowej. Jak podkreślają organizatorzy, militarna historia miasta jest bardzo różnorodna – i nic w tym dziwnego, bo ma ponad 1000 lat.

Największym zainteresowaniem cieszą się zwykle pruskie forty z drugiej połowy XIX wieku. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będzie można zwiedzić siedem z nich – Fort Ia, Fort 4a, Fort V (a właściwie jego relikty), Fort Va, Fort VI, Fort VIIa, a także Fort VII – Muzeum Martyrologii Wielkopolan. W przypadku tego ostatniego, prowadzone są prace remontowo-modernizacyjne, jednak Wielkopolskie Muzeum Niepodległości otworzy swoje drzwi na zwiedzających w miejsca, które mogą zostać udostępnione.

W tym roku po raz pierwszy w Dniach Twierdzy udział weźmie Wielkopolskie Muzeum Wojskowe. Ciekawie zapowiada się także w Muzeum Broni Pancernej, gdzie będzie można zobaczyć m.in. oryginalny czołg “Rudy” z serialu „Czterej Pancerni i Pies”, a także inny “filmowy” czołg, który na swym pancerzu ma autograf Stevena Spielberga.

W programie wydarzenia znalazły się również wykłady i prelekcje, częściowo dostępne także online. Pasjonaci i specjaliści w danych dziedzinach opowiedzą m.in. o tajemniczych bazach atomowych w Polsce i planach wojny atomowej w Europie czy też o historii Kaponiery w Poznaniu.

Nie zabraknie także rekonstrukcji historycznych, wystaw i dioram. W Forcie Va będzie można na raz zobaczyć aż stu rekonstruktorów prezentujących różne epoki. Zarówno w forcie Va jak i VI i VIIa dostępna będzie również wojskowa grochówka, którą będzie można się posilić podczas poznawania historii.

Organizatorzy zadbali też o najmłodszych – przygotowano zabawy edukacyjne i animacje dla małych poznaniaków.

IX Dni Twierdzy Poznań odbędą się w dniach 28-29 sierpnia. Szczegółowy program wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia.