Wyspy Kanaryjskie, czyli ciepło i słońce niemal przez cały rok

Piaszczyste plaże, Ocean Atlantycki, ciepło przez niemal cały rok, wulkany i piękno natury wokół – Wyspy Kanaryjskie od lat przyciągają turystów swoim urokiem i klimatem. Z Poznania można udać się  połączeniami na Feurteventurę, Teneryfę i Lanzarote. Każda z nich zachwyca zarówno tych, którzy szukają piękna przyrody jak i tych, którzy chcą odpocząć w ciepłym klimacie i słońcu.

Fuerteventura jest najstarszą, a zarazem najdłuższą z Wysp Kanaryjskich. Jej niepodważalnym atutem jest długa na ok. 340 km linia brzegowa, którą stanowią w większości szerokie plaże z białym piaskiem. Co ciekawe, tę hiszpańską wyspę dzieli od Sahary jedynie ok. 100 kilometrów.
Nie da się ukryć, że piaszczyste wybrzeże turyści mogą wykorzystać w pełni – idealne warunki do plażowania panują tu praktycznie przez cały rok. Szczególnie cieszy to tych, którzy jesienią i zimą tęsknią za słońcem i ciepłem. Od 10 lat Fuerteventura jest również rezerwatem biosfery UNESCO.
Co, poza plażami, warto zobaczyć? Z pewnością polecana jest wizyta w… zoo, a dokładnie w Oasis Park Fuerteventura, które pozwala na przebywanie wśród zwierząt w o wiele bliższych warunkach niż w typowych ogrodach zoologicznych. Częścią Oasis Park jest też ogród botaniczny, który nie tylko zachwyca bogatą roślinnością, ale także pozwala na zrobienie zakupów ze zdrowej, lokalnej żywności.
Piękno natury można podziwiać także w Parku Krajobrazowym Dunas de Corralejo pełnego pustynnego i półpustynnego krajobrazu oraz wielokształtnych wydm.
Na Fuerteventurze nie brakuje również jaskiń, które stanowią naturalne atrakcje turystyczne wyspy. Wśród nich najbardziej znane są jaskinie Cuevas de Ajuy oraz jaskinia Cueva de Llano.
Co jeszcze? Podczas wizyty na wyspie warto zobaczyć Dom Pułkowników i Centrum Sztuki Kanaryjskiej Casa Mané w miejscowości La Oliva, a także Muzeum archeologiczne w miejscowości Betancuria. Ciekawym planem na wycieczkę jest również wysepka Lobos, która położona jest zaledwie 15 minut od Furteventury i od 1968 roku jest… bezludną wyspą. To także ciekawe miejsce do nurkowania.
Inną z Wysp Kanaryjskich, na którą można polecieć z Poznania jest Teneryfa. To największa i najbardziej zróżnicowana wyspa w całym archipelagu. Charakteryzuje się skalistym wybrzeżem, a także pasmem górskim i dolinami z krajobrazami wulkanicznymi.
Teneryfa w pewnym stopniu dzieli się na trzy części: południowa jest cieplejsza, charakteryzuje się piaszczystymi plażami i dużymi kurortami wakacyjnymi. Północna jest chłodniejsza, ale zachwyca przyrodą i małymi miasteczkami. Z kolei centrum stanowi górski krajobraz z najwyższym wzniesieniem wyspy, czyli wulkanem Teide.
To właśnie ten ostatni jest największą atrakcją wyspy wraz z otaczającym go parkiem narodowym Parque Nacional de Las Canadas del Teide. Turyści mogą wjechać na wysokość 3550 m n.p.m., czyli niemal na sam szczyt, dzięki kolejce liniowej. Park bogaty jest w szlaki turystyczne i ścieżki spacerowe.
Osoby szukające rozrywki powinny wybrać się przede wszystkim na południe wyspy, które słynie z turystycznych atrakcji i beztroskiego odpoczynku. Poza piaszczystymi plażami znaleźć tu można m.in. szereg barów, dyskotek, restauracji, sklepów oraz parków rozrywki. Wśród tych ostatnich do najpopularniejszych należą m.in. Siam Park, czyli największy tematyczny park wodny w Europie, Aqualand Costa Adeje oraz Jungle Park.
Na północy wyspy coś dla siebie znajdą przede wszystkim miłośnicy przyrody, którzy powinni wybrać się m.in. do Loro Park, czyli parku zoobotanicznego w Puerto de la Cruz. Zabytki można podziwiać m.in. w malowniczej dolinie Valle de la Ortava, która charakteryzuje się zabytkową architekturą i zdobionymi balkonami.
Jednym z popularniejszych kierunków wybieranych przez podróżnych lotniska Poznań-Ławica jest Lanzarote, słynące przede wszystkim z grzejącego turystów przez niemal cały rok słońca, architektury i bogactwa wulkanicznych krajobrazów.
To kierunek, który można wybrać na ciepłe wakacje bez względu na aktualną porę roku. Nawet zimą średnia temperatura powietrza wynosi tu 18C.
Lanzarote nazywane jest Wyspą Wulkanów i to z dwóch powodów. Po pierwsze znajduje się tam ponad 100 wulkanów, z których część nadal jest czynna, a po drugie, znaczną część powierzchni wyspy utworzyła lawa.
Poszukujący pięknych widoków i wulkanicznych krajobrazów muszą wybrać się do Parku Timanfaya, nazywanego także „Górami Ognia”. Miejsce to w 100% stworzyła natura – czarna ziemia, wszechobecne kratery i lawa pod powierzchnią ziemi to efekt erupcji wulkanów mających miejsce w XVIII wieku. Zwiedzanie Parku możliwe jest wyłącznie z autokaru z przewodnikiem z uwagi na fakt, że obszar objęty jest ścisłą ochroną.
Z pewnością warto wybrać się również nad jezioro, które ma… kilka nazw. Przewodniki nazywają je m.in. El Charco Verde, Lago Verde, Laguna de los Clicos czy Charco de los Clicos. Jest ono jedną z najbardziej charakterystycznych lagun na wyspie. Powstało w wulkanicznym kraterze, a woda ma zieloną barwę z uwagi na algi, które znajdują się na dnie laguny.
Ciekawym pomysłem na spędzenie czasu jest również ogród kaktusów, który został zaprojektowany przez Cesara Manrique. Ogród zbudowany z kilku kondygnacji tarasów powstałych z kamieni wulkanicznych oferuje ponad 1400 gatunków kaktusów.
Na wyspie znajduje się również szereg ciekawych zabytków, które warto zobaczyć. W stolicy, czyli w mieście Arrecife znajduje się słynny kościół Iglesia de San Gines wzniesiony w XVII wieku. Warto również zwiedzić Zamek Castillo de San Gabriel oraz… Muzeum Piratów. Nie można zapomnieć także o Podwodnym Muzeum Atlantyku na Lanzarote, do którego zwiedzania konieczne są… płetwy i kostium płetwonurka. Niezwykłe rzeźby znajdują się bowiem pod wodą.
Wycieczki z Poznania na Wyspy Kanaryjskie możliwe są z lotniska Poznań Ławica. Realizowane są przez biura podróży: TUI i Itaka.
autorka: A. Karczewska
autorka: A. Karczewska