Kutaisi – miasto Złotego Runa, ścieżki turystycznej nad wąwozem i Jaskini Prometeusza

Kutaisi – miasto w zachodniej Gruzji, znane m.in. z historii o tym jak Jazon i Argonauci z mitologii greckiej wybrali się tam po złote runo. To także miejsce historii nie tylko tej mitologicznej, pięknych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO i miasto, do którego od września będzie można polecieć bezpośrednio z lotniska Poznań-Ławica.

Kutaisi od lat jest nieoficjalnym rywalem Tibilisi, czyli stolicy Gruzji. Od czasów Złotego Runa, czyli mitologicznej wyprawy w czasach Starożytnej Kolchidy, nazywane jest „stolicą Zachodniej Gruzji”.

Gruzja od kilku lat jest kierunkiem, który Polacy coraz częściej wybierają na swoją podróż. Od 18 września, będzie można się tam dostać bezpośrednio z poznańskiego lotniska.

Co warto zobaczyć w Kutaisi? Z pewnością nie można ominąć dwóch zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, czyli Katedry Bagrati i Monastyr Gelati. Warto również zobaczyć Twierdzę Uqimerioni oraz liczne kościoły i synagogi.

Dla chcących zwiedzać nieco dalej atrakcją będzie oddalone o około 40km stanowisko arecheologiczne w Vani, czyli pzoostałości po jednych z najważniejszych miast antycznej Kolchidy z VIII-VII wieku p.n.e., które zostało zniszczone w I wieku naszej ery.

Turyści chętnie odwiedzają również Canyon Okatse, czyli specjalnie wybudowana trasa turystyczna nad wąwozem Okatse. Przepiękne widoki i niesamowite przeżycia związane z bliskością natury i wysokością, na jakiej znajduje się ścieżka to z pewnością obowiązkowy punkt wyprawy do Gruzji w rejonie Kutaisi.

Tuż obok Kutaisi znajduje się również „podziemny skarb Gruzji”, czyli Jaskinia Prometeusza. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych grot na świecie.

Loty z lotniska Ławica do Kutaisi będą realizowane przez Wizzair w środy i niedziele, co daje możliwość zaplanowania nawet krótkiego, kilkudniowego wyjazdu. Bilety dostępne są na stronie internetowej przewoźnika.

 

autorka: A. Karczewska