Nie tylko Barcelona, czyli Girona i Costa Brava w podróży z Poznania

Od przyszłego roku z portu lotniczego Poznań-Ławica znów będzie można polecieć na lotnisko w Gironie, które przez większość podróżnych wykorzystywane jest jako droga do Barcelony. Co ważne jednak, Girona jako miasto i region także jest atrakcyjnym miejscem do zwiedzania i spędzenia czasu w Hiszpanii w rejonie Costa Brava. Dlaczego warto skorzystać z nowego połączenia oferowanego przez linię Ryanair?

Loty Ryanaira z Poznania będą odbywać się raz w tygodniu w okresie od kwietnia do czerwca, a od lipca do października aż dwa razy w ciągu tygodnia, co pozwala na zaplanowanie dogodnej wycieczki zarówno na dłuższy pobyt jak i krótszy city break.
 
Choć dla większości podróżnych lotnisko w Gironie to głównie możliwość dotarcia do Barcelony, to warto skorzystać z uroków tego miasta, które zachwyca przede wszystkim ilością zabytków.
 
Już sama starówka w Gironie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych w Katalonii, m.in. przez to, że należy do jednych z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii, co pozwala na podziwianie ponad 2 tysięcy lat historii tego miejsca. Za najstarszy zabytek w mieście uznawana jest La Forca Vella, czyli fortyfikacja wzniesiona przez Rzymian na planie trójkąta w I wieku p.n.e.
 
Chcąc zobaczyć kilka rozdziałów historii i stylów architektonicznych nie można nie dotrzeć do Catedral de Santa Maria de Gerona, czyli katedry w Gironie. Budowana była od XI do aż XVIII wieku stąd jej wyjątkowe połączenie różnych stylów nie tylko z uwagi na czas, w jakich powstawały poszczególne elementy, ale także wizje artystów, którzy się tym zajmowali. Ciekawe są również uliczki biegnąc na południe od katedry, które prowadzą do dzielnicy Pujada de Sant Demenec, którym uroku dodają liczne schody oraz lokalne restauracje z ogródkami na zewnątrz.
 
Pozostając w tematyce religijnej ciekawą atrakcją jest również Igelsia de San Felix, czyli bazylika św. Feliksa. Podobnie jak katedra budowana była przez kilka wieków – od IV do XVIII, co także wpłynęło na wyjątkowy wygląd budowli będący połączeniem różnych stylów.
 
Warto zajrzeć również do Los Banos Arabes, czyli łaźni inspirowanych łaźniami arabskimi. Wybudowane zostały w XIII wieku przez chrześcijan, przez co dominującym stylem jest romański.
 
Chcąc zobaczyć wpływy romańskie należy udać się do dawnego klasztoru benedyktyńskiego z XII wieku, czyli Klasztoru Sant Pere de Galligants. Obecnie pełni on funkcję muzeum, jednak jest uznawany za jeden z najważniejszych zabytków romańskich w całej Katalonii.
 
Będąc na starówce w Gironie nie można pominąć również La Juderia, czyli El Call, a więc dzielnicy żydowskiej, która jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich na świecie.
 
Zwiedzając miasto nie sposób ominąć Rambla de la Libertat, a więc najbardziej znany deptak w mieście, wzdłuż którego położonych jest szereg domów, budynków i arkad.
 
Wzrok przykuwają również domy nad rzeką Onyar. To miejsce bardzo popularne wśród turystów, ponieważ daje niezapomniane widoki i… tło do urokliwych fotografii.
 
Będąc w Gironie warto zajrzeć również do muzeów. Wśród propozycji można znaleźć m.in. Museu del Cinema, czyli Muzeum Kina, które posiada kolekcję pozwalającą na zobaczenie rozwoju kina od czasów powstania ruchomych obrazów do współczesności. Innym miejscem jest Museo de Historia de los Judios, czyli Muzeum Historii Żydów ukazujące historię Żydów i ich wpływu na kulturę Hiszpanii.
 
Wiele o historii regionu można dowiedzieć się z Muzeum Archeologicznego Katalonii, które powstało już w 1846 roku i znajdują się tam eksponaty znalezione na terenie prowincji Girona, głównie z czasów prehistorycznych do średniowiecza.
 
Girona to również szereg różnego rodzaju festiwali muzycznych, które regularnie odbywają się w mieście i są związane z różnymi stylami muzycznymi, dzięki czemu każdy może znaleźć coś, co najbardziej mu odpowiada.
 
Loty do Girony pozwalają również na dotarcie do Costa Brava, czyli jednego z najpopularniejszych wybrzeży turystycznych Hiszpanii. Słynie przede wszystkim z pięknych plaż w regionie Katalonii, z których część oznaczona jest nawet błękitną flagą. Poza możliwością kąpieli w Morzu Śródziemnym gwarantują również niezapomniane widoki, które gwarantują liczne klify i niewielkie zatoczki.
 
Costa Brava to szereg kurortów, z których najbardziej znanych jest Lloret de Mar, które przyciąga zarówno tych, którzy chcą pozwiedzać, jak i tych, którzy na wakacjach lubią się… zabawić.
 
Szerokie i piaszczyste plaże wybrzeża pozwalają na wypoczynek zarówno dorosłych jak i dzieci. Na północy regionu większość plaż zachowała swój naturalny charakter, a na południu zostały one przekształcone pod potrzeby turystyczne.
 
Costa Brava daje możliwość uprawiania szeregu sportów wodnych, w tym m.in. żeglowania, nart wodnych, windsurfingu, kajakarstwa, wędkarstwa czy zabawy na pontonach.
 
Podróżując po regionie warto odwiedzić m.in. Wulkany Olot (Garrotxa), czyli około 30 wygasłych już wulkanów pokrytych przez lasy. Od 1985 roku funkcjonuje tam nietypowy park krajobrazowy, który zachwyca podczas pieszych wycieczek. To wyjątkowa okazja, by pobyć w lesie powstałym wśród wulkanów, których ostatnia erupcja miała miejsce ok. 100 tysięcy lat temu.
 
Wybrzeże daje również możliwość wypłynięcia w rejsy – zarówno krótkie wycieczki jak i dłuższe podróże
 
Najczęściej jednak lotnisko w Gironie wykorzystywane jest do podróży do stolicy Katalonii, czyli Barcelony. To miasto kojarzące się przede wszystkim z architekturą i piłką nożną.
 
Niewątpliwie jednym z najbardziej charakterystycznych skojarzeń dla tego miasta jest Antoni Gaudi. Jego sztukę można poznać w Barcelonie lepiej niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie. To tutaj znajduje się bowiem najwięcej jego dzieł architektonicznych.
 
Największymi atrakcjami są niewątpliwie Sagrada Familia, Casa Mila, Casa Batlli, Casa Vicens, Casa Calvet, Pabellones Guell czy Park Guell. Wybierając się do tego ostatniego warto wykupić bilet na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta.
 
Zwiedzając Barcelonę warto wcześniej wykupić bilety wstępu online, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie ogromnych kolejek przy wejściu. Jest to bowiem jedno z najpopularniejszych miast turystycznych na świecie.
 
Stolica Katalonii to nie tylko sztuka Gaudiego. W mieście znajduje się także szereg innych zabytków, w tym także tych wpisanych na listę UNESCO.
 
Warto zobaczyć m.in. Barri Gotic, czyli dzielnicę gotycką pełną zabytków zarówno z okresu średniowiecza jak i bardziej współczesnych lat, czyli XIX i XX wieku.
Tuż obok znajduje się najpopularniejsza ulica w mieście, jaką jest La Rambla, która wypełniona jest nie tylko tłumem turystów, ale także wszelkiego rodzaju licznymi stoiskami z gadżetami, pamiątkami czy nietypowymi atrakcjami – wszystkim, czym można przykuć zainteresowanie podróżnych.
 
W pobliżu znajduje się również La Boqueria, czyli bardzo duży targ miejski, na którym warto kupić różnego rodzaju owoce, warzywa, przyprawy czy owoce morza.
 
Będąc w Barcelonie nie sposób nie dostrzec rozległego wzgórza, czyli Montjuic pełnego równego rodzaju fortyfikacji z XVII wiecznym zamkiem. Tutaj także warto wybrać się również po zmroku – by zobaczyć panoramę miasta w blasku księżyca. Co ciekawe, do zamku można dotrzeć m.in. 750-metrową kolejką linową.
 
Komu brakuje zieleni, ten powinien wybrac się do najstarszego parku w Barcelonie, czyli Laberint d’Horta Park, którego nazwa nawiązuje do znajdującego się w środku labiryntu ogrodowego.
 
Miłośnicy piłki nożnej z pewnością skorzystają z możliwości odwiedzenia Camp Nou, czyli stadion FC Barcelona. Wycieczki pozwalają na wizytę na murawie, trybunach, w szatniach, a także w muzeum jednego z najsłynniejszych piłkarskich klubów.
Loty na lotnisko w Gironie realizowane z lotniska Poznań-Ławica przez linię Ryanair są dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika.
autorka: A. Karczewska
autorka: A. Karczewska