Warsztaty, zajęcia, zabawa i nauka, czyli ferie z Muzeum Narodowym w Poznaniu!

Już w przyszłym tygodniu rozpoczną się ferie zimowe dla wielkopolskich uczniów. By nie były one nudne, warto skorzystać z oferty, jaką przygotowało Muzeum Narodowe w Poznaniu. W programie znalazły się m.in. warsztaty połączone z zagadkami, które zapewnią także dobrą zabawę.

Choć nie wszyscy będą mogli wyjechać w czasie ferii poza miasto, to nie oznacza, że ferie w Poznaniu będą nudne. W mieście organizowanych jest szereg atrakcji, które nie tylko bawią, ale i uczą. Co więcej, nie wiążą się one z dużym obciążeniem domowego budżetu.

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało cykl spotkań, które będą odbywać się zarówno w Gmachu Głównym MNP przy al. Marcinkowskiego, jak i w poszczególnych oddziałach Muzeum.

Program przygotowano tak, by poruszać różne tematy, a tym samym zainteresować dzieci i młodzież w jak największym stopniu.

„Każdy punkt programu to przygoda o różnorodnej tematyce (m.in. legendy w obrazach, tropienie mistrzów, starożytne mumie). Kluczem wspólnych działań stanie się zawsze wyobraźnia dzieci.”

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Podczas zajęć w poszczególnych oddziałach dzieci będą mogły w twórczy sposób spędzać czas, odkrywając m.in. świat instrumentów muzycznych, starych fotografii, wojska i historii walk czy ciekawych przedmiotów.

Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 6-12 lat. Odbywać się będą codziennie, od wtorku do piątku, o godzinie 11:00 w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Al. Marcinkowskiego 9 lub w jego oddziałach: Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła 1), Wielkopolskim Muzeum Wojskowym (Stary Rynek 9), Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45/47) oraz w Muzeum Etnograficznym (wejście przez park przy ul. Mostowej 7).

Co znalazło się w programie?

Pierwszy wtorek, czyli 28 stycznia w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym upłynie pod hasłem „Jak dawniej konie w wojsku służyły”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną obiekty ze zbiorów muzeum, a opiekunowie opowiedzą o roli konii w armii. Przedstawione zostaną różne rodzaje siodeł i sprzętu jeździeckiego. Wykonane zostaną zadania związane z teamtyką historii wojskowości.

W tym samym dniu, w Muzeum Narodowym dzień odbywał się pod hasłem “Tronełko”. To atrakcja dla tych, którzy chcieliby ćwiczyć swoją kreatywność. W trakcie zajęć uczestnicy odwiedzą również wystawę czasową “M jak Mistrzowie”.

Środa, 29 stycznia, w Muzeum Etnograficznym zajęcia będą odbywać się pod hasłem “Bambrzy – dawni osadnicy poznańscy”. Dzieci dowiedzą się kim byli Bambrzy i jaką odegrali rolę w historii miasta. Uczestnicy wykonają kieszeń, czyli niezwykły element bamberskiego stroju. Będzie można również sprawdzić zdobytą podczas zajęć wiedzę podczas rozwiązywania krzyżówki.

Z kolei w Muzeum Narodowym dzieci dowiedzą się jak powstają muzea i skąd biorą się w nich dzieła sztuki. Wszystko to podczas zabawy w Muzealnych Tropicieli.

Czwartek, 30 stycznia, to “Zwierzaki cudaki” w Muzeum Sztuk Użytkowych. W starych przedmiotach, którym będą przyglądać się dzieci, kryją się dzikie zwierzęta, tajemnicze stwory i baśniowe bestie. Uczestnicy zajęć będą je odkrywać i oswajać rozwiązując zagadki i uruchamiając fantazję i kreatywność.

Tego dnia w Muzeum Narodowym hasłem przewodni będą “Polskie legendy jak malowane”. Śpiący rycerz olbrzym, czarnoksiężnik i duch, zbój i diabeł, a do tego nieziemska postać o dwóch twarzach. Podczas zajęć dzieci poznają polskie legendy ukryte w obrazach.

Ostatni dzień stycznia, a więc piątek, 31 stycznia, to zabawa w “co w Muzeum gra” w Muzeum Instrumentów Muzycznych. To muzyczna opowieść o rodzinach instrumentów muzycznych, podczas którejuczestnicy będą mieli okazję zagrać na skrzypcach czy cytrze.

W Muzeum Narodowym z kolei “Malarskie memory”. Aby móc zagrać w tę popularną grę trzeba będzie podjąć się niełatwych wyzwań. Odnalezienie malarskich tematów, rozszyfrowanie obrazowych treści, seria pytań do malarza to tylko część przygotowanych atrakcji.

Drugi tydzień ferii, czyli wtorek, 4 lutego przyniesie wspomnienie Walk o Poznań 1945 roku. Podczas zajęć w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, uczestnicy poznają ciekawostki z okresu walk o nasze miasto. Ważnym wątkiem będzie udział w walkach ,,Cytadelowców”-zwerbowanych poznaniaków  biorących udział w ataku na,,fort Winiary”. Dzieci obejrzą przykłady umundurowania i uzbrojenia walczących stron. Zajęcia skierowane są do dzieci w wieku 10-12 lat.

Muzeum Narodowe zaprasza z kolei do “Komnaty starożytnych tajemnic”. Podczas zajęć dzieci zamienią się w poszukiwaczy przygód. Rozwiążą zagadkę mumii, pokonają mitologiczną meduzę i nauczą się odczytywać starożytne inskrypcje. Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat.

Środa, 5 lutego, to “Barwne życie starych fotografii” w Muzeum Etnograficznym, czyli opowieść  o dawnych fotografiach, o świecie kiedy fotograf  musiał  dojechać  na  wieś,  by  udokumentować  znaczące  wydarzenie.  W  części plastycznej dzieci będą ożywiać kolorem stare fotografie.

W Muzeum Narodowym w tym dniu uczestnicy będą odrkywać tajemnice warsztatu artysty, czyli “skąd to cudo?”. Czy  malowanie  to  sprawa  prosta? Zwłaszcza gdy żyło się 400 lat temu, a farb i pędzli nie można było kupić w najbliższym sklepie.. Co wspólnego z arcydziełami sztuki mają jajko, malachit albo mątwa? Tym razem, oprócz pięknego efektu końcowego, dzieci spróbują zauważyć i docenić również wyzwanie jakim jest samo malowanie.

Czwartek, 6 lutego w Muzeum Sztuk Użytkowych upłynie pod znakiem świnki skarbonki. Podczas zajęć dzieci będą przyglądać się monetom. Dowiedzą się, co nosiło się niegdyś w sakiewkach. To również wyjątkowa okazja, by  zobaczyć jedną z większych skarbonek w Poznaniu, a także wykonać unikatową monetę własnego projektu.

Z kolei w Muzeum Narodowym czekać będą “Podchody z mistrzami”. Dzieci zamienią się w poszukiwaczy dzieł sztuki. Na wystawie “M jak Mistrzowie” będą szukać prac akich artystów jak Mondrian, Malewicz, Kandinsky, czy Picasso. Będą również rozwiązywać zadania i zagadki.

Ostatni dzień zajęć i ferii, a więc 7 stycznia (piątek) to muzyczne opowieści o instrumentach  muzycznych dalekiego Wschodu połączymy z warsztatem plastycznym w Muzeum Instrumentów Muzycznych.

W Muzeum Narodowym będą odbywać się “Muzealne Walentynki”. Muzeum zaprasza na romantyczne historie, którym często towarzyszy mały, nagi bobas z łukiem i strzałą, czyli mitologiczny Amor – bóg miłości i razem ze św. Walentym – patronem zakochanych, będą przewodnikami   po   muzealnych   salach.   Na  warsztatach dzieci wykonają kartkę, by obdarować nią 14 lutego tego, kogo kochają.

Na wszystkie zajęcia w Muzeum Narodowym i oddziałach obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są pod nr tel. 061 8 568 136 od poniedziałku do piątku od godz. 8.00 do 15.30.

Opłata za uczestnictwo w zajęciach wynosi 8 zł. od dziecka. Muzeum zapewnia materiały plastyczne.