Pół miliona złotych z miejskiego budżetu na dodatkowy sprzęt dla szpitala przy ul. Szwajcarskiej

Szpital im. J. Strusia w Poznaniu otrzyma pół miliona złotych z budżetu miejskiego na zakup specjalistycznego sprzętu potrzebnego do walki z koronawirusem. Decyzję o przekazaniu środków podjęto podczas sesji rady miasta.

Wniosek o dofinansowanie złożył sam szpital. Został on uwzględniony w projekcie uchwały, a następnie przegłosowany przez poznańskich radnych.

Pół miliona złotych zostanie przeznaczone na zakup dwóch kardiomonitorów jezdnych, respiratorów oraz dwóch łóżek do intensywnej opieki medycznej.

Obecnie w szpitalu znajduje się jedna pacjentka zakażona koronawirusem. Jej stan jest ciężki z uwagi na duże osłabienie organizmu innymi dolegliwościami. Kobieta jest podłączona do respiratora i utrzymywana w śpiączce farmakologicznej.

Szpital od kilku tygodni działa w stanie podwyższonej gotowości. Wyznaczono 15 łóżek oddziału zakaźnego dla osób hospitalizowanych w związku z zakażeniem SARS-CoV-2. Uruchomiono dwa stanowiska ścisłej izolacji kontaktowej i oddechowej pacjentów, którzy wymagają prowadzenia wentylacji mechanicznej.

W oddziale zakaźnym zwiększono obsadę o jednego dodatkowego lekarza dyżurnego, dwie pielęgniarki i salową. Uruchomiona została również specjalna linia konsultacyjna dla lekarzy.

Dodatkowo, trwa również reorganizacja oddziału chorób wewnętrznyc. Zgodnie z założeniem 36 łóżek ma zostać zorganizowane z przeznaczeniem na łóżka obserwacyjno-kohortacyjne stanowiące bufor dla oddziału zakaźnego. Jednocześnie wstrzymano również urlopy personelu pełniącego funkcje kierownicze oraz urlopy personelu oddziału zakaźnego.

Szpital wystąpił także do wojewody o dodatkowe pieniądze na zakup 4 respiratorów, 2 łóżek intensywnej terapii, 2 kardiomonitorów, układów zamkniętych do odsysania, jednorazowych środków ochronnych (maski, kombinezony, osłony twarzy, osłony na buty); oraz o pieniądze na pokrycie dodatkowych kosztów ponoszonych przez szpital w związku z zapewnieniem podwyższonej gotowości.