Poznań dezynfekuje przystanki. Akcja potrwa kilka tygodni

W weekend odbyła się pierwsza odsłona akcji dezynfekcji przestrzeni miejskiej w Poznaniu, a konkretniej – przystanków i węzłów przesiadkowych. Działania będą prowadzone przez kilka tygodni.

O sprawie dezynfekcji pisaliśmy kilkukrotnie na naszym portalu.

W sobotę i niedzielę, w ostatni weekend marca, rozpoczęto działania, które wykonują strażacy ochotnicy z poznańskich OSP (Głuszyna, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego, Mistral, Krzesiny i os. Kwiatowe).

Całość odbywa się przy współpracy z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa oraz MPK Poznań. Pierwsze działania odbywały się przy użyciu własnych płynów strażaków oraz miejskich zapasów środków dezynfekujących. Do kolejnych będą przeznaczone środki zakupione przez MPK Poznań.

Wskazano 52 przystanki oraz węzły komunikacyjne, które charakteryzują się największym przepływem pasażerów. Są to m.in. dworce czy pętle tramwajowe i autobusowe, a także przystanki przy największych rondach czy w centrum miasta.

Strażacy są wyposażeni w odpowiednie środki ochrony indywidualnej podczas wykonywania oprysków. Co ważne, mogą prowadzić działania tylko w godzinach 12:00-16:00, czyli gdy temperatura powietrza w ciągu dnia jest najwyższa. W czasie dezynfekcji wiata na przystanku jest wygrodzona i nie można z niej korzystać. 

Akcja będzie odbywała się w weekendy, gdy ruch komunikacji publicznej jest najmniejszy. Ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa.