Poznańska Grupa Zakupowa znów zaoszczędziła miliony złotych na zakupie energii elektrycznej

Już po raz kolejny Poznańska Grupa Zakupowa dokonała grupowego zakupu energii, co pozwoliło na obniżenie cen, a tym samym wprowadzenie oszczędności do gminnych kas. W skład grupy wchodzi m.in. Miasto Poznań i miejskie spółki, a także okoliczne gminy.

Poznańska Grupa Zakupowa powstała w 2011 roku w oparciu o tzw. zasadę TPA (ang. Third-party Access – zasada dostępu stron trzecich).

“TPA polega na udostępnianiu stronom trzecim infrastruktury sieciowej, co umożliwia kupno energii elektrycznej od dowolnego sprzedawcy. Przed wejściem w życie zasady TPA, sprzedawcą energii elektrycznej był właściciel sieci dystrybucyjnej w danym rejonie.”

Urząd Miasta Poznania

Dzięki zwiększeniu grupy nabywczej poprzez wspólne dokonywanie zakupu istnieje możliwość negocjacji niższej ceny jednostkowej, co prowadzi do dużych oszczędności w miejskich i gminnych budżetach.

Co roku Miasto Pzonań zaoszczędza w ten sposób kilkanaście milionów złotych przy zakupie energii elektrycznej. W latach 2012-2020 to łącznie niemal 50 mln złotych, które pozostały w miejskiej kasie. Łącznie w tym okresie Grupa zaoszczędziła już niemal 280 milionów złotych.

Dodatkowe oszczędności, jakie uzyskuje grupa, wynikają ze stosowania mechanizmu indeksacji cen oraz braku opłaty handlowej (naliczanej w przypadku zawierania umowy kompleksowej).

W tym roku wspólne zakupy zorganizowano już po raz 9. Do Poznańskiej Grupy Zakupowej należą podległe miastu jednostki (m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, domy pomocy społecznej, ZDM, ZTM, ZZM), podmioty z nim związane (m.in. miejskie spółki), gminy zrzeszone w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kórnik, Luboń, Mosina, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las i Szamotuły) oraz inne podmioty. Łącznie jest to 64 uczestników.