Jak wyjaśnia Tomasz Dworek z Rady Osiedla Stare Miasto, prawdą jest, że to właśnie Rada wnioskowała o remont chodnika na ul. Karmelickiej w ostatnich latach. Inwestycja finansowana jest z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania. Okazuje się jednak, że mimo bycia wnioskodawcą, Rada Osiedla Stare Miasto nie otrzymała projektu do zaopiniowania. Dopiero, gdy osiedlowi radni dowiedzieli się, że taki istnieje, poprosili o wgląd do dokumentu.
W uchwale wyrażono „zaskoczenie władz” i zgłoszono potrzebę uwzględnienia głosy osiedlowych radnych w procesie opiniowania projektu. W swoich uchwałach radni poparli inicjatywę remontu, jednak sprzeciwili się likwidacji niektórych miejsc postojowych, która ich zdaniem jest niepotrzebna i problematyczna.
Rada Osiedla zwraca uwagę na i tak już trudną sytuację parkingową okolicznych mieszkańców. Zgodnie z projektem, po remoncie samochody mają być parkowane równolegle do chodnika na jezdni. Rezygnacja z parkowania skośnego, obowiązującego do tej pory, wiąże się z koniecznością zmniejszenia dostępnych miejsc.
Jak wskazuje Tomasz Dworek, obecnie na ul. Karmelickiej wyznaczonych jest ponad 20 miejsc parkingowych po remontowanej stronie wschodniej. Po remoncie i dostosowaniu do obowiązujących przepisów liczba ta może się zmniejszyć nawet o 16. Włączając w to reorganizację ruchu na ul. Krakowskiej i usunięcie miejsc w tamtym rejonie, w okolicy łącznie zniknie nawet około 25 miejsc.
Rada Osiedla wskazuje także na spotkanie terenowe, które odbyło się 4 sierpnia z udziałem zarówno przedstawicieli ZDM jak i plastyka miejskiego. Wskazano wówczas, że na chodniku możliwe jest zarówno utworzenie komfortowej przestrzeni dla pieszych jak i wyznaczenie miejsc parkingowych. Możliwe byłoby także powiększenie miejsc, w których posadzone są drzewa tak, by pojawiła się tam dodatkowa zieleń.
ZDM podkreśla, że projekt zmian został uzgodniony z Miejskim Inżynierem Ruchu i Miejskim Konserwatorem Zabytków.