Kolejna pionierska operacja poznańskich chirurgów. Użyli endoskopu zapewniającego całkowitą sterylność

Poznańscy chirurdzy, jako pierwsi w Polsce, przeprowadzili operację z użyciem jednorazowego endoskopu, który zapewnia całkowitą sterylność, a tym samym większe bezpieczeństwo pacjenta i zespołu medycznego. Pionierski zabieg przeprowadzono w Szpitalu Miejskim im. Raszei w Poznaniu.

Operacja została przeprowadzona w środę, 9 września, przez zespół chirurgów szpitala im. Raszei w Poznaniu pod kierownictwem dr. n. med. Aleksandra Sowiera. Metoda operowania pacjenta przy użyciu jednorazowego endoskopu została opracowana przez naukowców z Bostonu. Zapewnia ona warunki całkowitej sterylności, co jest szczególnie ważne, zwłaszcza w czasie pandemii Sars-CoV-2.

Poznańscy chirurdzy przeprowadzili pierwszą w Polsce operację ECPW z protezowaniem przy użyciu jednorazowego endoskopu.

“Dziś przygotowanie endoskopów do ponownego użycia to duże wyzwanie, szczególnie w przypadku duoendoskopów, które mają bardzo skomplikowaną budowę. Składają się z wielu części oraz kanałów, co czyni proces dezynfekcji niezwykle trudnym. To pierwszy jednorazowy, sterylny duoendoskop na świecie, a dziś była pierwsza tego typu operacja w Polsce.”

Jochen M. Cramer,przedstawiciel producenta duoendoskopu, Boston Scientific

Co ważne, zabieg nie był komercyjny, a koszty operacji pokrył NFZ.

To już kolejna pionierska operacja przeprowadzona przez poznańskich lekarzy z zespołu dr. n. med. Aleksandra Sowiera (SOWMED). Wcześniej, także jako pierwsi w Polsce, przeprowadzili m.in. zabieg endoskopowego zmniejszania żołądka.