Poznań uczcił 81. rocznicę zsyłki Polaków na Sybir

W Poznaniu odbyły się obchody 81. rocznicy pierwszej masowej zsyłki na Sybir. Uroczystość odbyła się przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego i mniejszym niż zwykle gronie.

Mija 81 lat od czasu pierwszej zsyłki na Sybir, która zapoczątkowała kolejny tragiczny rozdział w historii Polski i Polaków.

10 lutego 1940 roku rozpoczęto masowe zsyłki Polaków – łącznie ok. 140 tysięcy osób zesłano na Sybir i do pracy niewolniczej.

“Blisko 140 tys. rodaków zostało zmuszonych do wywózki, a następnie do niewolniczej pracy. Kolejne wielkie akcje deportacyjne przeprowadzono 13 kwietnia 1940 roku, następnie na przełomie czerwca i lipca oraz w maju i czerwcu 1941 roku. Deportacje obejmowały wszystkich, których bolszewicka władza uznała za wrogów swojego ustroju. Najpierw rodziny polskich wojskowych, żołnierzy wojny 1920 roku, przedstawicieli polskich służb mundurowych, leśników i urzędników” – przypomina Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu.

W dniu 81. rocznicy w Poznaniu zorganizowano obchody, by uczcić pamięć tamtych wydarzeń. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, uroczystość miała charakter bardziej kameralny, w mniejszym gronie i przy zachowaniu zasad reżimu sanitarnego.

Przedstawiciele Związku Sybiraków, organizatora wydarzenia, a także kombatantów i władz samorządowych i wojewódzkich złożyli kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru.

Następnie uczestnicy udali się na mszę świętą w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry 11 w Poznaniu w intencji Zesłańców Sybiru.

.