Coraz mniej łóżek covidowych dostępnych w Wielkopolsce. Wojewoda zapewnia, że sytuacja jest stabilna

Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński zaapelował o zachowanie ostrożności i stosowanie się do zasad reżimu sanitarnego w związku z rozwijającą się trzecią falą pandemii koronawirusa. Jak podkreślił, w tej fali więcej osób wymaga hospitalizacji i pomocy medycznej, dlatego uruchamiane są kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19 w regionie.

 

We wczorajszym raporcie Ministerstwa Zdrowia poinformowało o 954 przypadkach odnotowanych w ciągu doby na terenie województwa wielkopolskiego. To zdecydowany wzrost w stosunku do ubiegłego tygodnia.

W całym kraju, w tym także w Wielkopolsce zauważalny jest wyraźny wzrost liczby osób hospitalizowanych, także ludzi młodych i w średnim wieku. Mimo to, wojewoda zapewnia, że sytuacja w regionie jest „stabilna i bezpieczna”.

W Wielkopolskich szpitalach do wczoraj było dostępnych 1858 łóżek covidowych, z czego 404 było wolnych. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych było we wtorek 246 łóżek z 1451. Aktualnie w regionie dostępnych jest 177 łóżeki respiratorowymi, z czego 61 we wtorek było dostępnych.

Pod koniec ubiegłego tygodnia wojewoda wydał decyzje o uruchomieniu kolejnych miejsc dla pacjentów COVID-19 w regionie. Do 27 marca liczba łóżek na II poziomie zabezpieczenia wzrośnie o 459, w tym o 26 łóżek respiratorowych. Zwiększenia bazy łóżkowej dotyczą Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wlkp., Szpitala Powiatowego w Wyrzysku, SPZOZ w Krotoszynie, Szpitala Powiatowego w Chodzieży, SPZOZ w Obornikach, SPZOZ w Słupcy, ZZOZ w Czarnkowie, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, Specjalistycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Poznaniu, SPZOZ w Wolsztynie, Pleszewskiego Centrum Medycznego, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie, SPZOZ w Nowym Tomyślu, Szpitala Powiatowego w Jarocinie, SPZOZ w Gostyniu, SPZOZ w Międzychodzie i Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia.

Od dzisiaj szpital tymczasowy na terenie MTP będzie mógł przyjąć łącznie 122 pacjentów, a nie jak do tej pory 94. Tylko wczoraj wolne pozostawały tam zaledwie 4 łóżka. Eksperci spodziewają się, że uruchomione nowe także szybko wypełnia się pacjentami.

Maksymalnie w szpitalu tymczasowym na MTP można uruchomić 597 łóżek z dostępem do tlenu w tym 48 łóżek do intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem.