Wielkopolska uruchamia kolejne łóżka covidowe w regionie. Wojewoda zabezpiecza personel dla szpitala tymczasowego

Tylko w tym tygodniu w Wielkopolsce uruchomiono ponad 500 nowych miejsc covidowych w placówkach na terenie regionu. W najbliższych dniach tworzone będą kolejne. Służby wojewody zabezpieczają także personel do pracy w szpitalu tymczasowym. W środę poinformowano o ponad 3 tysiącach nowych przypadków zakażeń w województwie wielkopolskim.

 

W związku z dużym obłożeniem pacjentów w szpitalach północnej części województwa, zgodnie z podjętymi decyzjami wojewody i rekomendacjami NFZ, od dziś 139 łóżek na II poziomie zabezpieczy szpital w Pile. W sumie lecznica będzie dysponowała 174 łóżkami dla pacjentów z Covid-19. Wzmocniono także zabezpieczenie dla pacjentów w szpitalu MSWiA w Poznaniu o dodatkowe 46 łóżek. Szpital utrzyma funkcjonowanie oddziału hematologii. Łącznie będzie od piątku dysponował 106 łóżkami, w tym 15 respiratorowymi. Od 31 marca zwiększa się też o 15 liczba łóżek na II poziomie w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii – Szpital w Ludwikowie będzie dysponował 55 łóżkami na II poziomie zabezpieczenia.

Również szpital tymczasowy na MTP, za akceptacją wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego, zwiększył dziś liczbę łóżek dla pacjentów z Covid-19 o kolejny moduł. W sumie w szpitalu na MTP dostępnych jest 206 łóżek.

Wraz ze zwiększeniem liczby łóżek,  służby wojewody zabezpieczyły także biały personel dla szpitala tymczasowego. Od dziś uruchomione zostaną dodatkowe zespoły pracowników szpitala reumatologicznego w Śremie oraz gnieźnieńskiego szpitala Dziekanka, które poszerzą kadrę szpitala tymczasowego. Obecnie 40 łóżek w szpitalu jest zabezpieczone kadrą ze szpitala powiatowego w Środzie Wlkp. oraz pielęgniarkami ze szpitala klinicznego im. W. Degi w Poznaniu. Poszerzenie bazy łóżkowej o moduły obsługiwane przez lekarzy ze Środy Wlkp., Gniezna i Śremu jest możliwe dzięki samoorganizacji i zrekrutowaniu do pracy lekarzy przez dyrektorów tych podmiotów leczniczych. Wojewoda wielkopolski wydał także decyzje o skierowaniu do pracy w szpitalu tymczasowym dla 15 strażaków z uprawnieniami ratownika medycznego oraz 16 lekarzy. 
 
Według aktualnych danych wielkopolskie szpitale dysponują 2627 łóżkami, z czego wolnych jest 459. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych jest 297 łóżek z 2096. Aktualnie w regionie jest 216 łóżek respiratorowych, z czego 74 jest dostępnych. Łącznie na II poziomie zabezpieczenia od 31.03. w Wielkopolsce będzie 2418 łóżek, w tym 191 respiratorowych.