Studenci Uniwersytetu Medycznego zgłaszają się do pracy w szpitalu tymczasowym

Pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Zdrowia rozesłało do uczelni medycznych w kraju listy, w których poproszono o pilne stworzenie list chętnych studentów piątego i szóstego roku, które mogłyby podjąć pracę przy zwalczaniu epidemii Sars-CoV-2. W Poznaniu studenci ostatnich lat pomagają już m.in. w szpitalu tymczasowym na MTP. Do dziś na apel ministerstwa odpowiedziało 120 osób.

 

Studenci poznańskiego Uniwersytetu Medycznego już wcześniej wyrazili chęć pomocy przy zwalczaniu skutków epidemii i w listopadzie ubiegłego roku, gdy rozpoczął się nabór chętnych do pracy w szpitalu tymczasowym, zadeklarowali zainteresowanie. Od stycznia, głównie z kierunków pielęgniarstwa, położnictwa i ratownictwa medycznego, pracują już w placówce na terenie MTP.

Obecnie uczelnia kompletuje listę dla Ministerstwa Zdrowia i wojewody. Do środy chęć pracy zadeklarowało 120 studentów, w tym ok. 80 z kierunku lekarskiego. Zapisy potrwają do czwartku.

Do głównych zadań studentów ostatnich lat na terenie szpitala tymczasowego należą m.in. przeprowadzanie podstawowych badań i interpretacja wyników, badanie saturacji oraz ciśnienia.

Jak podkreśla Uniwersytet Medyczny, ponad 70% studentów studiów stacjonarnych otrzymało już dwie dawki szczepionki przeciw Sars-CoV-2, co sprawia, że praca jest bezpieczniejsza zarówno dla nich, jak i pozostałych osób.