Sześć medali dla Polski podczas Mistrzostw Europy, które odbyły się w Poznaniu

W niedzielę zakończyły się Mistrzostwa Europy w kajakarstwie, które w ostatnich dniach odbywały się na Torze Regatowym Malta w Poznaniu. Reprezentanci Polski zdobyli łącznie sześć medali.

Mistrzostwa Europy rozpoczęły się w czwartek, 3 czerwca i trwały do niedzieli. Przez cały długi weekend można było oglądać zmagania europejskiej czołówki kajakarskiej. Dla wielu z zawodników była to ostatnia szansa na sprawdzenie swoich możliwości w oficjalnym turnieju przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio.

Początkowo impreza miała się odbyć w Duisburgu w Niemczech, jednak organizatorzy ją odwołali. Wówczas gotowość do roli gospodarza wyraziło Miasto Poznań, co zostało pozytywnie rozpatrzone.

Na Torze Regatowym Malta rywalizowali zawodnicy z 31 państw w konkurencjach kajakarstwa oraz z 13 państw w konkurencjach parakajakarskich. Wśród nich byli także zawodnicy z Polski, którzy sześciokrotnie stawali na podium. Część medalistów związana jest z Poznaniem.

W piątek brązowy medal wywalczyły Martyna Klatt (Energetyk Poznań) i Sandra Ostrowska na dystansie 1000 m. W sobotę srebro zdobyły Karolina Naja (Posnania) i Dorota Puławska w wyścigu na 500 m kajakowych dwójek, a brąz w K1 200m – Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz). Po brąz sięgnęła również w konkurencji KL3 200m (parakajakarstwo) Katarzyna Kozikowska. W niedzielę dwa srebrne medale zdobyli: Arsen Śliwiński i Michał Łubniewski oraz – na tym samym dystansie – Dominika Putto z Katarzyną Kołodziejczyk.

Ostatniego dnia imprezy nad Jeziorem Maltańskim rozbrzmiał także Mazurek Dąbrowskiego. Było to możliwe dzięki złotemu medalowi wywalczonemu przez Dorotę Borowską, która zwyciężyła w wyścigu kanadyjkowym na 200 metrów.

„To piękne uczucie zdobyć złoty medal i to przed swoją publicznością, w Polsce. Czekałam na to bardzo długo, aż wreszcie jest – spełniłam jedno ze swoich marzeń. Następne to medal w Tokio” – powiedziała Mistrzyni Europy

W klasyfikacji medalowej zwyciężyły Węgry, których reprezentanci przywieźli z Poznania 18 medali. Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z 10 „krążkami”, a na trzecim Białoruś z 8 medalami.

W klasyfikacji parakajakarzy najwięcej medali zdobyła Ukraina (5). Po cztery zdobyli reprezentanci Niemiec i Węgier, jednak to Niemcy zajęli drugie miejsce w klasyfikacji z uwagi na większą liczbę złotych krążków.

Mistrzostwa Europy seniorów w kajakarstwie i parakajakarstwie odbyły się dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Miasta Poznania.

Wydarzenie było jedną z dużych imprez sportowych, których gospodarzem jest Poznań w tym roku. Już niedługo, 24-27 czerwca, na Jeziorze Maltańskim odbędą się Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie Juniorów i Under 23.