Czy kajakiem można pływać zimą i jak zacząć kajakarską przygodę?

Czy kajakiem można pływać cały rok? Czy w Wielkopolsce można znaleźć ciekawe trasy na spływy? Gdzie zdobyć umiejętności i ekipę do pływania? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieliła Anna Dziewiątka z Akademickiego Klubu Kajakowego Panta Rei, która była gościem programu „Hej Poznań”.

Choć dopiero rozpoczyna się luty, a spływy kajakowe kojarzą się z ciepłymi miesiącami, to zdecydowanie teraz jest dobry moment, by spróbować swoich sił właśnie w tej formie relaksu.

Czy to prawda, że zimą sezon kajakowy zapada w sen zimowy? Anna Dziewiątka z Akademickiego Klubu Kajakowego Panta Rei, która była gościem programu „Hej Poznań” zdecydowanie temu zaprzecza. Powiedziała, że w klubie sezon panuje cały rok i wiele osób z chęcią korzysta z możliwości popływania po rzekach. Co ciekawe, niektórym nie przeszkadzają nawet opady deszczu, śniegu czy gradu.

Na pytanie Ani Drzazgi o nieprzyjemne zimowe kąpiele w wodzie odpowiedziała, że te zdarzają się stosunkowo rzadko. Wbrew pozorom wpadnięcie do wody podczas pływania kajakiem nie jest czymś zdarzającym się często.

Choć nazwa sugeruje, że jest to klub akademicki, to jak zapewnia Anna Dziewiątka, dołączyć do niego mogą nie tylko studenci. Warunkiem jest ukończony 18. rok życia, a także pozytywne przejście i zaliczenie kursu przygotowawczego, który prowadzi klub. W rozmowie z Anią Drzazgą wyjaśniła także co jest potrzebne do rozpoczęcia pływania w kajaku i czego można nauczyć się w czasie kursu przygotowawczego. Zdradziła też czy konieczna jest umiejętność klasycznego pływania.

Gdzie najczęściej pływają członkowie AKK Panta Rei? Z uwagi na fakt, że większość osób na co dzień pracuje, zwykle korzystają z okolicznych, wielkopolskich rzek. Zdarzają się jednak dalsze wypady np. do województw zachodniopomorskiego czy lubuskiego.

Jak wyglądają trasy na wielkopolskich rzekach i czy są w nich przeszkody urozmaicające spływ? Odpowiedź można znaleźć oglądając i słuchają rozmowy Ani Drzazgi z Anią Dziewiątką w ostatnim odcinku Hej Poznań.