Wózki-amfibie pomogą wejść do wody na poznańskich kąpieliskach

Wejście do wody w czasie lata i upalnego dnia potrafi przynieść prawdziwą przyjemność. Zdarza się jednak, że niektórzy z uwagi na ograniczenia ruchowe, nie mogą samodzielnie korzystać w pełni z kąpielisk nad jeziorami. W Poznaniu na dwóch plażach pojawiły się wózki-amfibie, które ułatwiają wejście do wody takim osobom. Rozwiązanie prawdopodobnie będzie wprowadzane także na kolejnych kąpieliskach.

 

Osoby niepełnosprawne, kontuzjowane, po operacji czy z ograniczeniami ruchowymi często mają problem z wejściem do wody nad jeziorem. Zwykle oznacza to dla nich rezygnację z pełnego korzystania z kąpielisk. Często problemem jest już samo przeprawienie się przez piaszczystą plażę.

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zakupiły wózki-amfibie, które pomagają poradzić sobie z przeszkodami. Sprzęt na szerokich kołach doskonale radzi sobie z piaszczystą plażą, a na dodatek zapewnia dużą wyporność, gwarantując większe bezpieczeństwo użytkowników.

Ze specjalnych wózków można korzystać w asyście opiekuna. Wypożyczenie sprzętu jest bezpłatne. Obecnie wózki dostępne są nad Jeziorem Strzeszyńskim oraz na Plaży Smoczej w Krzyżownikach nad Jeziorem Kierskim.

Aby skorzystać z wózka wystarczy zgłosić się do ratownika na danej plaży w godzinach 10:00-18:00.

Zakup wózków to pomysł radnej Marii Lisieckiej-Pawełczak, która zauważyła podobne rozwiązania w innych miastach.

Wszyscy poznaniacy i poznanianki, niezależnie od stopnia sprawności, powinni móc bez barier korzystać z obiektów rekreacyjnych. To nasz kolejny krok w stronę zwiększania dostępności miejskiej infrastruktury – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.