Zoo Poznań oficjalnie znów pełnoprawnym członkiem EAZA

Po kilku latach “przerwy” Zoo Poznań ponownie uzyskało status pełnoprawnego członka Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów – EAZA. To istotne wyróżnienie dla poznańskiego ogrodu, który musiał spełnić szereg wymagań, by znów znaleźć się w gronie najbardziej liczących się placówek w Europie.

 


Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) skupia najbardziej liczące się ogrody zoologiczne w Europie. Jego członkowie mogą liczyć na dostęp do wiedzy naukowej, a także uczestnictwo w programach hodowlanych i badawczych czy też wymianę zwierząt. W Polsce do tego grona poza poznańskim ogrodem zaliczane są też te w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku, Łodzi, Chorzowie, Płocku, Opolu, Toruniu, Krakowie i Zamościu.

W 2020 roku Zoo Poznań straciło status stałego członka EAZA w związku z wykazanymi nieprawidłowościami (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj). Jednocześnie uzyskało członkostwo tymczasowe na okres dwóch lat. W tym czasie placówka opracowała i wprowadziła plan działań usprawniających, dzięki którym mogła ponownie starać się o status pełnoprawnego członka.

Ponowna kontrola wykazała spełnienie wymagań, dzięki czemu od teraz Ogród Zoologiczny w Poznaniu jest już – ponownie – zaliczany do europejskiej czołówki.

„To dla nas znak, że lata ciężkiej pracy zostały docenione. Jesteśmy ogrodem europejskim, który stawia na współpracę międzynarodową. Chronimy gatunki zagrożone wyginięciem, dbamy o ich dobrostan, a dodatkowo prowadzimy też działania ratujące zwierzęta z Ukrainy, wymagające obecnie wyjątkowej troski. Współpracujemy z naukowcami i stowarzyszeniami działającymi w obszarze ochrony praw zwierząt. Stawiamy przy tym na edukację i przez cały czas się rozwijamy” – mówi Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka poznańskiego zoo