Poznański Targ Dobra 19 września w Starym Zoo – każdy znajdzie tu coś dla siebie

W nadchodzącą niedzielę zapraszamy poznaniaków i poznanianki, a także odwiedzających nasze miasto na wyjątkowe wydarzenie – Poznański Targ Dobra. Przyjdźcie do Starego Zoo i skorzystajcie z atrakcji, jakie przygotowały dla Was organizacje i przedsiębiorstwa społeczne.

Poznański Targ Dobra ma już swoją wrześniową tradycję. To czas, w którym podmioty społeczne wychodzą do mieszkańców i mieszkanek Poznania i pokazują, co robią na co dzień. Tym razem Miasto Poznań zaprosiło organizacje do Starego Zoo. 19 września w godz. 12.00 – 17.00 pojawi się tutaj ponad 60 stoisk, pogrupowanych w różne strefy tematyczne. Na odwiedzających wydarzenie czekają liczne atrakcje. Poniżej prezentujemy tylko niektóre z nich, pełen harmonogram znajduje się tutaj.

Dla dorosłych i seniorów

W niedzielę nie zabraknie atrakcji skierowanych do dorosłych mieszkańców i mieszkanek Poznania. Odwiedzający tego dnia Stare Zoo będa mogli na przykład wziąć udział w zajęciach języka esperanto dla początkujących lub wysłuchać prelekcji pod tytułem: “Uśmiechnij się i podaj dalej – wpływ śmiechu na nasz organizm”. O trudnych decyzjach edukacyjnych i o tym, jak pomóc dziecku w wyborze szkoły, z rodzicami rozmawiać będzie trenerka i doradczyni zawodowa. Specjalnie dla seniorów zaplanowano spotkanie z dietetykiem. A ci, którzy interesują się szukaniem własnych korzeni, są zaproszeni na wykład pod tytułem “Poszukiwania genealogiczne w Poznaniu”. Ofertę dla siebie znajdą także osoby  zainteresowane artystycznymi dziedzinami – wystawcy przygotowali warsztaty decoupage, manualne i florystyczne. 

Podczas Targu Dobra pojawią się także zajęcia i prelekcje o tematyce prawniczej, ekologicznej i prozwierzęcej.

Dla dzieci

Dzieciaki również będą mogły skorzystać z bardzo zróżnicowanej tematycznie oferty warsztatów i atrakcji. Organizacje społeczne przygotowały dla nich między innymi pokazy prostych eksperymentów, warsztaty artystyczne i manualne (w tym wykonanie kosmetyków do kąpieli, ozdabianie kartek, prace z drewnem, zajęcia przyrodnicze, wykonanie czegoś z niczego) czy zajęcia z logopedą. Najmłodsi będą rysować, malować, grać w nieco już zapomniane gry i brać udział w konkursach.

Dla wszystkich

I dorośli i młodsi zaproszeni zostaną w niedzielę do udziału w grze miejskiej i spacerach przyrodniczych. Organizacje zachęcą też do ćwiczeń, pokazując, jak się gimnastykować z użyciem zwykłego kija. Dla odwiedzających dostępny będzie kombinezon starości, umożliwiający wczucie się w sytuację osób w podeszłym wieku czy z niepełnosprawnościami. Na uczestników Poznańskiego Targu Dobra czekać będą także zestawy do wysiania łąki kwietnej.

Wszystkie wymienione powyżej atrakcje są nieodpłatne. Jeżeli jednak ktoś z odwiedzających zechciałby zakupić piękne rzeczy, a jednocześnie jeszcze bardziej przyczynić się do zasiewania dobra w Poznaniu, w jednej ze stref odbędzie się kiermasz społeczny pod hasłem “dobro-branie”. Na stoiskach wystawcy zaprezentują między innymi torby, zabawki dla dzieci, naturalne mydła, świeczniki czy ceramikę. Będzie też można zapoznać się z usługami, jakie dla poznanianek i poznaniaków świadczą spółdzielnie socjalne, spółki non profit, organizacje pozarządowe i warsztaty terapii zajęciowej. Zysk ze sprzedaży pomoże w utrzymaniu miejsc pracy w przedsiębiorstwach społecznych, wesprze rehabilitację osób z niepełnosprawnościami i realizację innych – niezwykle cennych –  działań społecznych w Poznaniu.