Poznań ma szansę na połączenie lotnicze z Uzbekistanem?

Czy Poznań zyska nowe połączenie lotnicze z Uzbekistanem? Jeśli negocjacje linii lotniczej z miejscowymi lotniskami zakończą się sukcesem, pasażerowie poznańskiego portu będą znacznie bliżej lotów do wyczekiwanej przez wielu destynacji.

 

Od kilku lat węgierska linia niskokosztowa WizzAir dąży do uruchomienia połączeń z Uzbekistanem. To państwo mogące pochwalić się ciekawymi walorami, które przyciągają turystów – architekturą, krajobrazem, kulturą, kuchnią czy nastawieniem mieszkańców. Coraz więcej osób wybiera właśnie ten kierunek w poszukiwaniu nowych doznań podróżniczych.

Także w Polsce nie brakuje chętnych do odwiedzenia tych rejonów. Udostępnienie bezpośrednich połączeń lotniczych z pewnością ułatwiłoby planowanie podróży zarówno na kilka dni jak i na dłuższy pobyt. Zwłaszcza, gdyby bilety były w cenach proponowanych przez niskokosztowe linie.

Negocjacje między przewoźnikiem a lokalnymi lotniskami w Uzbekistanie trwają już długo i nawet były bliskie finalizacji, jednak zostały przerwane przez wybuch pandemii. Teraz jednak, jak donoszą lokalne media, obie strony są bliskie ostatecznego porozumienia.

Wizz Air planuje połączenia z trzech lokalizacji: Taszkient, Buchara i Samarkanda. W sprawę zaangażowały się nawet władze Uzbekistanu, które zdają sobie sprawę z istoty takich połączeń.

Na razie nie wiadomo, z jakich lotnisk Wizz Air uruchomi połączenia i w jakich ilości, jednak biorąc pod uwagę determinację w „wejściu” na rynek oraz potencjał tych kierunków można spodziewać się, że będą one z kilku państw.

Wiele wskazuje na to, że także Poznań jest uwzględniany w potencjalnych kierunkach podczas negocjacji. Jednym z istotnych czynników ma być zarówno potencjał jak i lokalizacja poznańskiego portu. Z jednej strony zapewnia loty z Polski, z drugiej jest blisko m.in. Berlina, co może być dodatkową zachętą dla turystów z Uzbekistanu. Takie połączenie z pewnością urozmaiciłoby siatkę połączeń z poznańskiej Ławicy. Na razie jednak linia nie chce komentować ani spekulować na temat nowych lotów, potwierdzając jednocześnie, że negocjacje z partnerami w Uzbekistanie są zaawansowane.

Poznańskie lotnisko wielokrotnie w przeszłości podkreślało, że jest otwarte na propozycje rozwijania siatki połączeń i choć jest to niemal w pełni zależne od samych przewoźników, to z chęcią wspiera pomysły urozmaicenia oferty lotów z Poznania. Można więc spodziewać się, że w przypadku zainteresowania Wizz Air związanego z uruchomieniem nowego kierunku ze stolicy Wielkopolski, poznański port także będzie dążył do porozumienia.