Poznań wśród liderów miast o największym potencjale inwestycyjnym

Poznań znalazł się na drugim miejscu w rankingu polskich miast o największym potencjale inwestycyjnym w badaniu Business Environment Assessment Study. Za co najbardziej doceniono stolicę Wielkopolski?

 

Już po raz trzeci przeprowadzono badanie Business Environment Assessment Study, które ma oceniać środowisko biznesowe w polskich miastach w oparciu o opinie polskich firm. Ma ukazać spojrzenie na warunki w poszczególnych miejscach z perspektywy osób aktywnie z nich korzystających oraz wskazać trendy w rozwoju ekonomicznym.

W badaniu brano pod uwagę siedem głównych czynników, jakie mają wpływ na atrakcyjność biznesową miast oraz zachęcanie do inwestycji: infrastruktura, przestrzeń biurowa, ocena lokalizacji jako miejsca do życia, wsparcie administracji publicznej oraz potencjały – edukacyjny, zatrudnienia i biznesowy.

Poznań został sklasyfikowany na drugim miejscu ze średnią oceną 7,1 punktu w 10-stopniowej skali. Pozycję dzieli z Trójmiastem.

W stolicy Wielkopolski najwyżej oceniono lokalizację jako miejsce do życia (7,7 p), potencjał edukacyjny (7,4 p.) oraz potencjał zatrudnienia (7,2 p).

Jak wskazano, Poznań jest miastem bardzo innowacyjnym i otwartym na nowych inwestorów co potwierdza fakt, że każdego roku prowadzonych jest tu co najmniej kilka nowych inwestycji BPO/SSC lub IT. Miasto jest zaangażowane w rozwój i podejmuje szereg inicjatyw, których celem jest rozwój sektora usług dla biznesu i wsparcie procesów rekrutacyjnych. Wskazano również, że to właśnie w stolicy Wielkopolski swoje siedziby mają m.in. Beyond czy Allegro, jako „giganty technologiczne”.

Ważną rolę w biznesowym rozwoju miasta mają studenci. Co piąty mieszkaniec Poznania to student jeden z uczelni, co pozwala na dynamiczny rozwój branży IT, Business Process Outsourcing (BPO), Shared Services Center (SSC), badań i rozwoju (R&D) czy produkcji zaawansowana technologicznie. Wśród ponad 530 tysięcy mieszkańców, niemal 113 tysięcy to studenci. Kapitał ludzki został oceniony na 7,2 p w dziesięciostopniowej skali.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja Poznania atrakcyjna i istotna zarówno w znaczeniu międzyregionalnym jak i międzynarodowym, a także dostępność powierzchni biurowej. Poznań znajduje się na 5. pozycji wśród badanych miast pod względem zasobów powierzchni biurowej w ciągu ostatnich 10 lat.

„Poznań posiada bardzo wydajną i efektywną komunikację miejską oraz nowoczesne międzynarodowe lotnisko. Miasto jest także bardzo dobrze skomunikowane drogowo oraz kolejowo z resztą Polski, dzięki czemu jest bardzo istotnym ośrodkiem logistycznym na mapie kraju. To wszystko sprawia, że poziom zadowolenia z życia w Poznaniu pozostaje niezmiennie na wysokim poziomie, co potwierdził opublikowany ranking Forbesa, który umieścił Poznań na liście 20 miast, w których najlepiej żyje się Amerykanom. Firmy planujące swój rozwój w Poznaniu doceniają przede wszystkim stabilność i przewidywalność tego rynku. Od dawna rozwija się tutaj sektor usług BPO/SSC, głównie w segmencie F&A, IT oraz call/service center” -wskazał Grzegorz Bobrowski, Manager of Poznań Office, Cushman & Wakefield

W badaniu istotny okazał się również rozwój aglomeracji poznańskiej, jako drugiego w Polsce najszybciej rozwijającego się ośrodkiem zewnętrznych usług biznesowych.

Badanie “Business Environment Assessment Study” zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r.