Fotograficzny Hyde Park w Poznaniu czyli inauguracja Otwartej Pracowni Fotografii

We wtorek w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu swoją inaugurację miała Otwarta Pracownia Fotografii. Gospodarzami spotkania byli Mateusz Kiszka i Tobiasz Jankowiak.

Główną ideą przedsięwzięcia jest stworzenie przestrzeni, w której będą mogły spotykać się osoby zainteresowane fotografią, czy też, jak mówią inicjatorzy Pracowni, „obrazowaniem”. – Pomysł na stworzenie takiego miejsca wynikał z potrzeby. Docierały do nas od wielu absolwentów Uniwersytety Artystycznego sygnały o tym, że brakuje im rozmów o fotografii, które, czy to w formie konsultacji, czy też spotkań, były elementem programu studiów na kierunku fotografia. Uświadomiliśmy sobie, że nie ma w Poznaniu zbyt wielu miejscu, w których można się spotkać i o tej fotografii porozmawiać – mówi Matusz Kiszka, artysta wizualny, główny instruktor ds. amatorskiego ruchu artystycznego Działu Fotografii w WBPiCAK w Poznaniu.

Dialog z fotografią

Otwarta Pracownia Fotografii ma być w zamyśle przestrzenią do dialogu o fotografii i z fotografią dla stworzenia twórczej i towarzyskiej atmosfery.– Chcemy, aby była to platforma do rozmów i dyskusji o fotografii, wspólnego jej doświadczania, po to, aby ją poznawać i wzajemnie się od siebie jej uczyć – tłumaczy Mateusz Kiszka z poznańskiej WBPiCAK. Gospodarze podkreślali inkluzywną formułę przedsięwzięcia, które będzie otwarte dla każdego zainteresowanego fotografią, bez względu na wiek, poziom zaawansowania, doświadczenia, osiągnięcia czy sposób widzenia rzeczywistości. 

Poznań fotografią stoi 

To wiadomo nie od dziś i kolejne przedsięwzięcie pod sztandarem WBPiCKA jest tego potwierdzeniem. – Nie spodziewaliśmy się tak dużej frekwencji. Około 170 osób zameldowało się już na samym wydarzeniu na Facebooku. Na spotkaniu też pojawiło się zdecydowanie więcej uczestników niż zakładaliśmy – przyznaje Mateusz Kiszka. 

W ramach Otwartej Pracowni Fotografii będą odbywał się spotkania z zaproszonymi gośćmi, prezentacje wybranych zagadnień zarówno z historii fotografii, jak i zjawisk artystycznych zachodzących we współczesnej fotografii, konsultacje i wsparcie przy tworzeniu teczek dla szkół artystycznych, a ponadto wspólne zwiedzanie wystaw, a nawet, jak zapewniali pomysłodawcy Pracowni, wspólne sesje plenerowe. – Na Facebooku stworzona zostanie także grupa Otwartej Pracowni Fotografii do której zapraszamy wszystkich zainteresowanych fotografią – zapowiada Tobiasz Jankowiak, artysta zajmujący się fotografią i filmem eksperymentalnym, instruktor ds. amatorskiego ruchu artystycznego Działu Fotografii w WBPiCAK w Poznaniu. Spotkania Pracowni mają odbywać się cyklicznie, co dwa tygodnie, w siedzibie WBPiCAK przy ulicy Bolesława Prusa 3 w Poznaniu.