Jak dawkować karmę dla szczeniaka?

Żywienie młodych psów stanowi niemałe wyzwanie dla ich właścicieli. Opiekunowie mają wątpliwości nie tylko w zakresie doboru odpowiedniej karmy, ale również jej dawkowania. Ile zatem posiłków powinien spożywać pies? Jak powinna być dawkowana karma dla szczeniąt? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Kiedy właściwie pies jest szczeniakiem?

Na początku warto odpowiedzieć na pytanie – do kiedy właściwie pies pozostaje szczeniakiem, a kiedy wkracza w dorosłość. Odpowiedź ma bowiem niebagatelne znaczenie dla dawkowania karmy dla szczeniąt. Specjaliści w dziedzinie weterynarii uznają, że pies staje się dorosły pomiędzy 10 miesiącem a 2 rokiem życia. Konkretny miesiąc zależy przede wszystkim od jego rasy. Początkowo szczeniak żywi się wyłącznie mlekiem matki. Dopiero z czasem przechodzi na normalną karmę. Specjalistyczna karma dla szczeniąt posiada zdecydowanie większą dawkę energetyczną, niż karma serwowana dorosłym psom. Chodzi bowiem o to, że w tym okresie swojego życia pies intensywnie rośnie i się rozwija. Potrzebuje więc zdecydowanie większej ilości różnorodnych składników odżywczych. Jednocześnie specjalna karma dla szczeniąt jest lekkostrawna, ponieważ dopiero kształtuje się w nich odporny układ pokarmowy.

Karmienie szczeniaka – od czego zacząć?

Oczywiście przestawienie szczeniaka z mleka matki na normalne jedzenie powinno odbywać się stopniowo. Na początku należy podawać mu niewielkie porcje i to w wersji silnie rozwodnionej. Z czasem pokarm może przybrać formę stałą. Ostatecznie można też dołączyć suchą karmę dla szczeniąt, ale powinna ona raczej stanowić formę dodatku, a nie podstawy żywienia. To stopniowe przejście na normalne jedzenie jest bardzo ważne. Jeżeli zrobimy to niewłaściwie – zbyt szybko albo nieumiejętnie – możemy doprowadzić do problemów żołądkowych u naszego pupila. Częste są wówczas wymioty, biegunki, a także wzdęcia i niestety kończą się wizytą u weterynarza oraz przepisaniem leków lub suplementów, które ustabilizują sytuację.

Jak dawkować karmę dla szczeniaka?

Aby ustalić odpowiednią, dzienną dawkę jedzenia należy kierować się opisem umieszczonym na etykiecie danego produktu. Każda karma dla szczeniąt może być bowiem dawkowana w nieco inny sposób, a zatem mniej lub bardziej kaloryczna. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, bo to niestety pierwszy krok w stronę otyłości naszego pupila. A ile posiłków warto podawać w ciągu dnia? Małe porcje mogą niestety skłonić zwierzaka do zbierania przypadkowych przedmiotów… niekoniecznie zdatnych do spożycia. Na spacerze będzie zatem chwytał śmieci, odchody innych zwierząt albo patyki. Z drugiej strony jednak duże porcje podawane są rzadziej, a zatem przed spożyciem kolejnej porcji pies może być już naprawdę bardzo głodny. Wskazuje się zatem, że pomiędzy 6 a 8 tygodniem życia optymalne jest podawanie od 4 do 5 posiłków dziennie, między 8 tygodniem a 6 miesiącem życia od 3 do 4 posiłków dziennie, a później od 2 do 3 posiłków dziennie.