Wręczono nagrody dla Poznańskich Wolontariuszy Roku 2021. Kim są laureaci?

W środę, 8 grudnia, nagrodzono laureatów 21.edycji konkursu na Poznańskiego Wolontariusza Roku w kategorii indywidualnej, pracowniczej, szkolnej, zespołowej, młodzieżowej oraz senioralnej. Przyznano także Nagrodę Mieszkańców Poznania. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali nie tylko tytuł i statuetkę, ale również nagrody finansowe.

 

Niemalże 70 osób, organizacji i grup nieformalnych wzięło udział w tegorocznej edycji konkursu na Poznańskiego Wolontariusza 2021 Roku. Celem konkursu jest podziękowanie osobom, które nie oczekując niczego w zamian, codziennie niosą pomoc innym ludziom.

– Energia i dobroć poznańskich wolontariuszek i wolontariuszy jest szczególnie potrzebna w tych trudnych czasach. Dzięki ich bezinteresownej pracy na rzecz innych ludzi nasze miasto codziennie staje się lepsze – podkreśla prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.

W jury konkursu na Poznańskiego Wolontariusza 2021 Roku zasiedli: dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP – Magdalena Pietrusik-Adamska, Szymon Majchrzak z Radia Afera, Krzysztof Grządzielski z Radia Emaus,  Maciej Szefer z WTK, Sławomir Lechna z Nasz Głos Poznański, Radna Miasta Poznania – Monika Danelska, Ewa Zawieja z Miejskiej Rady Seniorów, Maria Nowakowska z Młodzieżowej Rady Miasta oraz Edyta Czernecka z Poznańskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego. Nie zabrakło także laureatki poprzedniej edycji konkursu – Anny Maciejewskiej.

Nagrody przyznano w kategoriach: Wolontariat Indywidualny, Wolontariat Pracowniczy, Wolontariat Szkolny, Wolontariat Zespołowy, Wolontariat Młodzieżowy oraz Wolontariat Senioralny.

Kategoria Wolontariat Indywidualny nosi imię poznanianki Wandy Błeńskiej, która poświęciła większość życia na pomoc osobom trędowatym w Afryce. Skierowana była do osób w wieku 19-60 lat, które aktywnie udzielają się w ramach wolontariatów w Poznaniu. Laureatką została siostra Józefa Krupa ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, gdzie prowadzi jadłodalnię, schronisko oraz rozmównicę dla osób bezdomnych. Codziennie bezinteresowanie pomaga ona średnio 350 potrzebującym.

Tytuł Wolontariatu Pracowniczego uzyskał Santander Bank Polska, którego wolontariusze od lat prowadzą zajęcia edukacyjne z ekologii i ekonomii w poznańskich szkołach. Z pomocą Wojewódzkiej Komendy Policji w Poznaniu informują także seniorów o sposobach wyłudzeń, szczególnie metodą “na wnuczka”. W ramach wolontariatu Santander Bank Polska organizuje charytatywną akcję „Pomaganie przez bieganie”.

Dla zespołów, działających w poznańskich szkołach, dedykowana była kategoria Wolontariat Szkolny. Za codzienną działalność na rzecz potrzebujących, w tym zbiórki żywności oraz odzieży w ramach „Świątecznej Torby Dobroci” nagrodę otrzymało Szkolne Koło Wolontariatu przy Zespole Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu, które tworzą uczniowie szkoły. Prowadzą oni także kampanię informacyjną na temat transplantologii.

Wolontariuszki Elżbieta Morawska, Małgorzata Bogacka, Barbara Chałupka, Maria Eichert, Barbara Grochal, Zofia Kandulska, Aleksandra Mielniczuk, Barbara Postaremczak oraz Janina Kromska, działające w akcji „Senior Maluszka Tuli”, otrzymały nagrodę w kategorii Wolontariat Zespołowy. Kobiety pomagają pracownikom Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu oraz rodzicom noworodków w opiece nad nimi. W okresie pandemicznym regularnie przygotowywały one skarpetki i sweterki dla maluszków, a od kwietnia bieżącego roku pomagają one stacjonarnie.

Wolontariuszem Młodzieżowym została Julia Oleszyńska – uczennica poznańskiego II LO, która od lipca 2021 roku tworzy „TeenCademy” – projekt społeczny, zachęcający młodych do rozwiązywania problemów społecznych nie tylko na terenie szkoły, ale również poza nią.

Ostatnią z kategorii jest Wolontariat Senioralny, w którym przyjrzano się bliżej działalności osób 60+. Laureatką została Barbara Grochal – wieloletnia koordynatorka wolontariatu w Hospicjum Palium. Za jej sprawą niemalże 150 szkół zaangażowało się w projekt „Motyli Wolontariat”, a w ostatnich latach zajęła się organizacją projektu „Senior Maluszka Tuli”. Zaangażowana jest także w szereg innych działań, takich jak: wolontariat w punkcie szczepień na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej przy ul. Mogileńskiej 42 w Poznaniu, gdzie zaplanowała cały program.

Jak wskazuje przewodnicząca kapituły konkursu i dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP, Magdalena Pietrusik-Adamska – konkurs ma nie tylko wyróżnić osoby, przyczyniające się do poprawy życia mieszkańców Poznania. Jego zadaniem jest również promocja idei wolontariatu na terenie całego miasta.

W środę, 8 grudnia, oprócz wyróżnienia wolontariuszy w powyższych kategoriach, przyznano także Nagrodę Mieszkańców miasta. Poznaniacy oddali niemalże 5 000 głosów, z czego 1 000 otrzymał zwycięzca Nagrody Mieszkańców – Sebastian Staśkiewicz, zajmujący się Fundacją „Ratuj Ryby”. Fundacja działa na rzecz ochrony środowiska, szczególnie przy terenach rzeki Warty. Nagrodę otrzymał za organizację jednej z największych akcji sprzątania brzegów, w której udział wzięło 300 wolontariuszy. Organizowane przez niego pikniki ekologiczne dla dzieci cieszą się dużym zainteresowaniem młodych i ich rodziców.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną, ogłoszenie wyników musiało odbyć się online.

Laureaci wszystkich kategorii otrzymali tytuł, statuetkę oraz nagrodę pieniężną, która łącznie wyniosła 25 tys.zł.

Oprócz głównych nagród, nie zabrakło także specjalnych wyróżnień dla Sebastiana Staśkiewicza, Anny Mleczko, Michała Zatora, Pauliny Dawid, Agaty Dawidowskiej, Magdaleny Lewickiej-Fanarakis oraz Kacpra Nowickiego w kategorii Wolontariat Indywidualny, dla Wavin Shared Services Sp. z o.o., Franklin Templeton za program wolontariatu pracowniczego “Involved” oraz zespołu sprzedażowego dystryktu Poznań Kompanii Piwowarskiej w kategorii Wolontariat Pracowniczy.

Przedszkole nr 81 im. Skrzata Borodzieja oraz Szkolne Koło Caritas – SKC Strzeszyn Wolontariat na Strzeszynie (Szkoła Podstawowa nr 1 w Poznaniu) zostały wyróżnione w kategorii Wolontariat Szkolny.

Wiele wyróżnień przyznano w kategorii Wolontariat Zespołowy. Otrzymali je: wolontariat na Oddziale Opiekuńczo-Leczniczym w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej SP ZOZ, Zespół Wolontariuszy Punktu Szczepień i Szpitala Tymczasowego MTP, “Niewidzialni” wolontariusze Ośrodka dla Bezdomnych, ochotniczki-wolontariuszki Poznańskiego Towarzystwa Amazonki, Długi Stół Poznań, Fundacja Ochrony Praw Zwierząt “Kejtersi”, jak i wolontariusze Fundacji im. Anny Wierskiej “Dar Szpiku”.

Wyróżnienia w kategorii Wolontariat Młodzieżowy przyznano Aleksandrze Sroce, Barbarze Grec, Wiktorowi Pietraszkiewiczowi, Kornelii Łyszczarz oraz Patrycji Kaczmarek, natomiast w kategorii Wolontariat Senioralny –  Annie Nowak, Wojciechowi Michalskiemu, Lidii Sufinowicz oraz Łucji Dudzińskiej.