Doładowania do PEKI w zamian za plastikowe butelki?

Doładowanie karty PEKA w zamian za plastikowe butelki? Młodzieżowa Rada Miasta Poznania proponuje wprowadzenie takiego rozwiązania w mieście. Zdaniem młodych radnych, efekty będą widoczne zarówno w zakresie odpowiedniej gospodarki odpadami jak i zainteresowania transportem publicznym.

 

Młodzieżowa Rada Miasta Poznania skierowała wniosek do zastępcy prezydenta Poznania, Bartosza Gussa, w którym proponuje uwzględnienie w planie finansowym miasta stworzenie i utrzymanie punktów wymiany butelek plastikowych na doładowanie karty PEKA prowadzonych przez Miasto.

W argumentacji młodzi radni wskazują, że według danych w ostatnich latach aż 70% ogólnej liczby odpadów stanowią właśnie te plastikowe. Jednocześnie aż 80% z nich ostatecznie „ląduje w morzu” zamiast w punktach recyklingu i spalarniach. Przyczynia się to do ogromnych zanieczyszczeń wód, a tym samym śmierci różnych gatunków stworzeń wodnych, a także do pogłębiania trwającej już katastrofy klimatycznej.

Jak wynika z danych w Polsce jedynie ok. 32% jednorazowego plastiku poddawanych jest recyklingowi – roczne zużycie wynosi aż 25 kg na osobę.

We wniosku Młodzieżowa Rada Miasta zauważa też problemy na gruncie władzy centralnej w Polsce.

„Globalny kryzys związany z nadmiernym zużywaniem plastiku i jego skutkami próbowała zwalczyć Unia Europejska poprzez dyrektywę plastikową. Niestety nasz Rząd podszedł do niej nonszalancko, narażając polskich przedsiębiorców na drakońskie kary. Warto również zauważyć, iż owa dyrektywa nie przyniosła znacznych skutków, szczególnie w obrębie gospodarstw domowych, które generują największą ilość takich śmieci” – napisano we wniosku

Radni zauważyli także, że mieszkańcy Poznania często lekceważą obowiązek segregacji odpadów. Dlatego – zdaniem Rady – Miasto powinno zachęcać do dbania o środowisko i dbania o odpowiednią segregację odpadów.

Młodzież proponuje utworzenie punktów wymiany plastikowych butelek na doładowanie karty PEKA. Zdaniem radnych, w związku z ostatnimi podwyżkami cen biletów za transport zbiorowy, takie rozwiązanie mogłoby pomóc mieszkańcom zaoszczędzić pieniądze, jednocześnie przyczyniając się do promocji transportu zbiorowego w mieście.

„Obydwie korzyści wynikające z tego rozwiązania, przysłużyłyby się do ochrony środowiska o nowym wymiarze.” – zaznaczają młodzi radni

Młodzieżowa Rada liczy na pozytywne rozpatrzenie wniosku i uwzględnieniu go w planie finansowym Miasta Poznania.