Polski Ład w pigułce. Co przynoszą zmiany? Księgowa wyjaśnia

Zmiany podatkowe przyjęte w ramach Polskiego Ładu są jednym z najgłośniejszych tematów ostatniego czasu. O tym, na czym polegają nowe założenia i co oznacza dla przedsiębiorców Polski Ład opowiedziała Monika Garczyk – księgowa.

 

Czym jest Polski Ład, który w ostatnim czasie spędza sen z powiek wielu Polaków? W najnowszym odcinku „Hej Poznań” gościem Anny Drzazgi była Monika Garczyk, księgowa, która opowiedziała o większych i mniejszych zmianach, związanych z wprowadzeniem Polskiego Ładu.

Największa zmiana wiąże się ze zmianą kwoty wolnej od podatku z 8 tysięcy na 30 tysięcy. Stanowi to jedną z najwyższych kwot wolnych od podatku w Europie. Co to właściwie oznacza? Kwota wolna stanowi pewnego rodzaju rekompensatę za składki zdrowotne, które jak podkreśla Monika Garczyk, dawniej płaciliśmy, a dziś przestaje ona być możliwa do odliczenia od podatku. Dotychczas była ona nieodczuwalna – jej większość była odejmowana od podatku, a kwota w końcowym rozliczeniu nie była płacona do Urzędu Skarbowego. Odczucie tego, zależne jest od otrzymywanego wynagrodzenia. Osoby zarabiające poniżej 6 tysięcy brutto mogą liczyć na pozytywne skutki zmian, nawet do 150zł na wynagrodzeniu, począwszy od stycznia.

Kluczowy jest tu PIT2, czyli dokument, który powinien być znany każdemu pracownikowi z umową o pracę. Dokument ten określa płatnika – pracodawcę i pozwala na roczne odliczenie wolnej ulgi. Cała procedura polega na odliczaniu miesięcznej kwoty, która odciągana jest od podatku. Wcześniej była ona równa 45 zł miesięcznie, po wprowadzonych zmianach wyniesie 450 zł. Należy go zgłosić u jednego pracodawcy.

„Polski Ład dotknie wszystkich, ale nie każdy to poczuje” – dodaje Monika Garczyk.

Najbardziej stratni okażą się teraz zleceniobiorcy, który ulgę odczują dopiero z końcem roku, w przypadku jeśli nie przekroczą dochodu określonego w skali podatkowej pierwszego stopnia, czyli 120 tysięcy.

Ulga dla klasy średniej to kolejny sposób rekompensaty zmian na składce zdrowotnej. Należy się ona osobom pracującym na etacie oraz tym, którzy prowadzą działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, czyli określanych przez PIT36. Wytyczną jest jednak spełnienie określonego kryterium dochodowego.

Inaczej wygląda kwestia ulgi dla samotnych rodziców. Nie będzie już możliwości wspólnego rozliczenia, jednak samotne matki i ojcowie w ramach ulgi mogą rozliczyć 1500 zł od podatku w PIT za rok 2022. Natomiast dotychczasowa ulga na dziecko jest uzależniona od dochodu rodzica.

Specjalne ulgi dedykowane są również pracującym emerytom oraz rodzicom w rodzinach wielodzietnych, gdzie wówczas obowiązuje tzw. Ulga 4+.

Więcej o zmianach w ramach Polskiego Ładu, a także konkretne przykłady rozliczania w rozmowie Anny Drzazgi oraz Moniki Garczyk.