Czy poznaniankom trudniej zacząć własny biznes?

Anna Diller porzuciła pracę na etacie, aby założyć własny biznes, a teraz stara się motywować kobiety by zrobiły to samo i nie bały się ryzykować. W programie „Hej Poznań” opowiedziała o rozwijaniu własnego biznesu oraz o tym jak łączyć obowiązki domowe z byciem przedsiębiorczynią.

Anna Diller jest założycielką Rozwijalni Kobiet, a w ostatnich 5 latach zorganizowała wiele spotkań z przedsiębiorczymi kobietami oraz stworzyła wyjątkową społeczność online. W Polsce jest wiele utalentowanych pań, które mają unikatowe pomysły i tworzą wspaniałe rzeczy, jednak często brakuje im wiary w siebie. Gościni programu „Hej Poznań” opowiedziała, co można zrobić w takiej sytuacji.

„To, co z mojego punktu widzenia jest istotne i to, co ja obserwuje w Rozwijalni Kobiet, to żeby mieć wokół siebie środowisko takich osób, które pozytywnie nas kopną w tyłek. Mam na myśli takie otoczenie, które ma podobne wartości do nas, podobne spojrzenie na życie i takie miejsca gdzie znajdziemy kobiety podobne nas.” – tłumaczy Anna Diller.

Coraz więcej powstaje takich miejsc, gdzie kobiety mogą się spotkać, zainspirować, a także poprosić o profesjonalną poradę. U wielu z nich istnieje blokada, której same nie potrafią przeskoczyć, a w takich miejscach mogą poprosić o pomoc odpowiednio przeszkolone osoby, aby rozwiały wszelkie wątpliwości pojawiające się w ich głowach.

Należy również pamiętać o tym, aby sprawdzić czy wymyślony pomysł ma szanse przetrwania na rynku, zanim rzuci się swoją pracę. W dzisiejszych czasach, kiedy wymyślono już prawie wszystko ciężko założyć innowacyjny biznes, z czymś czego jeszcze nie było. Czasami, aby odnieść sukces, wystarczy wprowadzić produkt na rynek w odpowiednim czasie.

„Zanim zainwestujesz swój czas i pieniądze w biznes to zbadaj rynek. Należy zapytać ludzi wokół siebie, znajomych bliższych i dalszych, ludzi na grupach i w social mediach, czy ten pomysł który mam w głowie, czy oni tego potrzebują.” – radzi założycielka Rozwijalni Kobiet.

Zakładając własny biznes nie można się szybko poddawać. Bardzo rzadko jest tak, że pierwszy pomysł i koncepcja od razu się spodobają i można je wprowadzić na rynek. Zazwyczaj projekt wymaga wielu zmian, ulepszeń a nawet całkowitej modyfikacji. Należy pamiętać, aby pomyłek i potknięć nie traktować jak porażki.

„Jeśli coś nie wychodzi to po prostu analizuje, sprawdzam, zastanawiam się, a być może pytam ludzi, którzy mają większe doświadczenie, co w tym pomyśle nie wypaliło, a co można było zrobić inaczej.” – podpowiada Anna Diller.

Czasami ciężko jest porzucić pracę i rozpocząć własny biznes, więc wiele kobiet na początku stara się pogodzić te dwie rzeczy ze sobą i pracują równocześnie w dwóch miejscach. Anna Diller zaznacza, że mimo tego że jest to bardzo ciężka sytuacja to jest ona dobra, bo można w ten sposób sprawdzić swój biznes. W takich przypadkach kluczowa jest dobra organizacja czasu, tak aby pogodzić pracę z domem i życiem rodzinnym. Należy zaczynać od małych kroczków i na początek postarać się wygospodarować chociaż pół godziny lub godzinę na prace nad własną działalnością.

W dzisiejszych czasach, prowadząc biznes, bardzo ważna jest aktywność w social mediach i to właśnie tam można zacząć stawiać pierwsze kroki, np. publikując zdjęcia swoich produktów. Problem pojawia się wtedy, kiedy produktem są treści intelektualne – w takiej sytuacji trzeba uważać, aby nie zdradzić za dużo.

„Sęk w tym, żeby dać na tyle dużo wiedzy i ciekawych rzeczy związanych z tym co robię, żeby wzbudzić zaufanie, pokazać się jako osoba, która się zna na danym temacie, ale zostawić trochę tego, aby klient miał za co zapłacić.” – tłumaczy Anna Diller.

Więcej na temat tego jak rozpocząć przygodę z własną działalnością dowiecie się oglądając całą rozmowę w programie „Hej Poznań” oraz obserwując social media i oficjalną stronę Rozwijalni Kobiet.